Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Węgorzewo: Pomnik Poległych w czasie Wielkiej Wojny

2017-11-12 10:45:34 (ost. akt: 2017-11-12 11:30:09)
Węgorzewo: Pomnik Poległych w czasie Wielkiej Wojny

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

Turyści, którzy zachodzą do parku miejskiego w Węgorzewie pewnie nie wiedza kim był jego patron. A zapewne nikt nie wie, że głaz poświęcony teraz Jerzemu Andrzejowi Helwingowi niegdyś upamiętniał nauczycieli i uczniów pobliskiego seminarium nauczycielskiego.

W czasie I Wojny Światowej ( do czasów tej II zwanej po prostu Wielką Wojną) w okolicach Węgorzewa starły się armie rosyjska i niemiecka. Węgorzewo czyli ówczesny Angerburg (po litewsku Ungura) Rosjnie zajęli jeszcze w sierpniu 1914 roku. Po klęsce armii rosyjskiej pod Tannenbergiem odziały niemieckie przeszły do kontrofensywy ido połowy września wyparły Rosjan z obszaru wielkich jezior mazurskich. W listopadzie oddziały rosyjskie ponownie zagroziły miastu. W lutym 1915 roku Niemcy ostatecznie wyparli Rosjan na wschód.

Po walkach pozostały rozsiane po całych Mazurach cmentarze wojenne. Jeden z nich zachował się do tej pory przy drodze prowadzącej z Węgorzowa do Ogonek.

Już po wojnie na cały terenie Warmii i Mazur stawiano pomniki poświęcone mieszkańcom poległym w czasie wojny. Do naszych czasów, szczególnie na Mazurach, zachowało się ich niewiele. Tak stało się z pomnikiem, a właściwie głazem, poświęconym nauczycielom i uczniom ówczesnego seminarium nauczycielskiego, którzy polegli w czasie Wielkiej Wojny. Obecnie na głazie znajduje się napis: "PARK MIEJSKI im. Jerzego Andrzeja Helwinga". Głaz stoi przy ul. Zamkowej, naprzeciw Urzędu Miejskiego.

Kim był Jerzy Andrzej (Georg Andreas) Helwing? Urodził się i zmarł w Węgorzwie (1666-1748). Był wybitnym przyrodnikiem i przez wiele lat luterańskim pastorem.

Igor Hrywna

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Mamry Północne

    Jezioro Mamry Północne

    Jezioro o rozwiniętej linii brzegowej, z kilkoma wyspami, o urozmaiconej konfiguracji dna, z licznymi głęboczkami i wypłyceniami....

Przewodnik lokalny

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Dlaczego spolszczono imiona? #2373366 | 178.36.*.* 13 lis 2017 14:04

    Helwing był Niemcem, imiona Jerzy Andrzej przy jego nazwisku są - delikatnie mówiąc - nadużyciem. Węgorzewianie powinni przywrócić prawidłową ortografię imion, a nie z rozmysłem fałszować historię swojego miasta.

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz