Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Pałac Mortęgi. U nas maj zaczyna się w kwietniu!

2019-04-13 09:28:44 (ost. akt: 2018-04-11 12:08:33)
Pałac Mortęgi, majówka

Pałac Mortęgi, majówka

Autor zdjęcia: Materiały prasowe

Kalendarz nie kłamie: w tym roku majowy weekend jest bardzo długi. Dodatkowo synoptycy zapowiadają naprawdę piękną, prawie letnią pogodę. Dlatego już dziś warto zaplanować rodzinną majówkę. Najlepiej z nami, w Pałacu Mortęgi.

Pałac Mortęgi to miejsce z bajki: Miłośników przyrody zachwyci ciszą, czystym powietrzem i naturą dosłownie na wyciągnięcie ręki. Pasjonatów historii urzeknie całym kompleksem zabudowań, których dzieje miejscami sięgają aż XIV wieku…! Wnętrza – 50 apartamentów i pokoi – urządzono z wielką pieczołowitością w stylu komnat szlacheckich. A wszystko to magicznie ukryte w parku z XIX wieku, urządzonym w stylu angielskim…

A było to tak: W XIV wieku Mortęgi były wsią szlachecką. Mieszkały tu plemiona Sasinów, a cała wieś liczyła 66 łanów, czyli sporo ponad 11 km2! W 1388 roku wielki mistrz krzyżacki Konrad Zöllner von Rotenstein dobra ziemskie nadał rodowi Mortęskich. To od nich wieś wzięła swoją nazwę. Pierwszym właścicielem tych terenów został rycerz Ludwik Mortęski, kasztelan i wojewoda chełmiński, od którego wywodzi się słynny ród najwyższych urzędników Polski.

Prawnuczką Ludwika Mortęskiego była sama Magdalena Mortęska. Urodziła się w 1554 roku w Pokrzywnie koło Grudziądza. Wychowana w duchu religijności i surowości, już w wieku 12 lat złożyła śluby czystości. Choć jej ojciec, Melchior Mortęski, był temu przeciwny, Magdalena w 1578 roku pod pretekstem wyjazdu na rekolekcje wstąpiła do chełmińskiego klasztoru benedyktynek, by już rok później zostać jego przełożoną. Całe życie zajmowała się odbudową życia zakonnego. Dzięki swojej wierze i przedsiębiorczości wyprowadziła z kryzysu zakon benedyktynek. Zreformowała reguły św. Benedykta, umożliwiając pannom naukę czytania, pisania, rachunków, śpiewu i robót ręcznych. Kładła duży nacisk na wykształcenie mniszek, które odtąd musiały umieć czytać i pisać po polsku i po łacinie. Jej decyzje przyczyniły się do wzrostu poziomu edukacji wśród kobiet pochodzenia szlacheckiego i mieszczańskiego.

Zasług Magdaleny Mortęskiej dla Polski nie sposób zliczyć. Pozostawiła po sobie dwa dzieła zaliczane do kręgu literatury religijno-mistycznej: Nauki duchowne — komentarz do Pisma Świętego i Rozmyślania o Męce Pańskiej — uporządkowana według reguły benedyktyńskiej refleksja nad męką Chrystusa. Pozostało po niej także trochę listów.

Najpiękniejsze młodzieńcze lata Magdalena spędziła jednak w Mortęgach, u boku wuja, biskupa chełmińskiego Piotra Kostki.

Potem Mortęgi zmieniały właścicieli. W latach 1615-1630 majątkiem zarządzała rodzina Żalińskich. W roku 1667 miejscowość należała do Stanisława Narzymskiego. Od roku 1880 do 1945 właścicielami Mortęg była rodzina Geigerów, których rozstrzelała wkraczająca na tamte tereny Armia Czerwona.

W XVIII wieku powstał w Mortęgach folwark, który w 1789 roku liczył dwanaście zagród. W 1885 roku wieś i folwark zamieszkiwało 338 osób. Szkołę zbudowano przed rokiem 1885. W wieku XIX znajdowała się w Mortęgach karczma i gorzelnia. Największych zmian dokonano po roku 1800, gdy dworek rycerski przekształcił się w piękną neoklasycystyczną budowlę. Po parcelacji majątku w 1945 roku pałac całe dwa lata stał pusty. Potem mieścił się w tu Uniwersytet Ludowy, potem Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna „Przyszłość”, szkoła podstawowa i przedszkole...

Od 2013 roku posiadłość należy do Aliny i Jana Szynaka, którzy za honorowy cel postawili sobie odtworzenie wielowiekowej historii zabytkowego Pałacu oraz należących do niego budynków. Wiosną 2016 roku nowi właściciele odrestaurowali Kaplicę, w której obecnie znajduje się dzwon z wizerunkiem Matki Magdaleny Mortęskiej. To dzięki ich staraniom Pałac i cały teren znowu nabrały dawnej świetności.

Ktokolwiek kocha przyrodę i miejsca przesycone historią – Pałac Mortęgi po prostu musi odwiedzić. Choć jeden raz w życiu.

A okazja właśnie sama puka do drzwi. Pałac Mortęgi oferuje bardzo atrakcyjny program na Majówkę 2018. Świętuj z nami wiosnę od 29 kwietnia do 3 maja, z możliwością przedłużenia pobytu na naprawdę specjalnych warunkach:
Proponujemy 4 noclegi w komfortowym pokoju w Dworku, Oficynie lub Pałacu. Rano obudzi Gości zapach śniadania bufetowego. Niektóre dania kucharz przygotuje specjalnie dla dzieci.

I zacznie się! Opowieści o historii Pałacu w Mortęgach i spacer z przewodnikiem po dobrach rycerskich. Przejażdżki bryczką i drobny poczęstunek przy ognisku. Wędkarzom jeden raz pozwolimy powędkować w pałacowym stawie i samodzielnie złowić karpia, amura, karasia, a może nawet tołpygę.

Dzieci zapraszamy na Wiosenny Klub Malucha: zajęcia z animatorami, wieczorne seanse bajkowe, zwiedzanie i karmienie zwierząt w naszym Mini Zoo i warsztaty kulinarne z pałacowym szefem kuchni. Specjalnie dla dziewczynek proponujemy warsztaty Coco Chanel: projektowanie strojów, a potem, oczywiście — pokaz mody na prawdziwym wybiegu!

A wieczorem, po wszystkich atrakcjach i przygodach, zmęczonych, choć z pewnością szczęśliwych — zaprosimy Was na smakowite i różnorodne obiadokolacje . Warto pamiętać, że szef kuchni Pałacu Mortęgi wszystkie dania przygotowuje w oparciu o stare, sprawdzone przepisy z naszego regionu, a pracuje wyłącznie na naturalnych składnikach.

Zmęczenia i stresu zawsze można pozbyć się skutecznie w naszej strefie wellness , szczególnie że woda w basenie ma zawsze temperaturę 27°C, a w jacuzzi 34°C. Goście mają do nich nieograniczony dostęp w czasie całego pobytu.

Do woli można też korzystać z sali sportowej, sali fitness. stołu do tenisa, piłkarzyków, cymbergaja oraz z bawialni dla dzieci w Domu Magdalenki. Na terenie Pałacu działa wi-fi.

Pałac Mortęgi oferuje też transfery na trasie Iława-Mortęgi-Iława.

Ponadto, zachęcamy Gości do przedłużenia pobytu w Pałacu Mortęgi i w dniach 27-29.04 oraz 3-6.05 oferujemy cenę specjalną.

Rezerwacja:
+89 644 94 60
e-mail: recepcja@palacmortegi.pl

Skorzystaj z naszej oferty i już dziś poczuj oddech wiekowego boru na twarzy. Zapraszamy do Pałacu Mortęgi!Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB