Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Jezioro Ukiel (Krzywe) w Olsztynie

Jezioro Ukiel (Krzywe) w Olsztynie

Jezioro Ukiel to największy akwen w mieście, większy niż wszystkie pozostałe razem wzięte. Bardziej znane jest pod mniej oficjalną nazwą Krzywe. To duma Olsztyna i jego mieszkańców.

Jezioro leży w granicach administracyjnych Olsztyna, w jego północno-zachodniej części. Nad brzegami powstało kilka osiedli domków jednorodzinnych, z których największe to Likusy (od wschodu) i Dajtki (od południowego zachodu). Linia brzegowa bardzo rozwinięta, tworzy wiele zatok i półwyspów, z których największy - Ostrów oddziela basen środkowy od gutkowskiego.
Brzegi są przeważnie wysokie i strome. Ławica przybrzeżna piaszczysta, dno miękkie, muliste.
Północna część to basen gutkowski (Zatoka Kopernika), środkowa to Przejma (Pacyfik), zachodnia - basen łupsztyski (Łabędzia Szyja), południowa - basen olsztyński (Zatoka Grunwaldzka). W nawiasach podajemy nazwy tradycyjne, dziś mało znane.
Jezioro Krzywe stanowi letnie centrum rekreacyjne mieszkańców miasta i turystów. Najbardziej stałym elementem jest plaża miejska na południowym brzegu, która obecnie (lipiec 2014) przechodzi gruntowną modernizację.
Nad brzegami usytuowano przystanie żeglarskie, z których najbardziej znane to: KKS Warmia, ul. Żeglarska 7, tel. 89 527 64 25‎ i Przystań Ośrodka Sportu i Rekreacji Słoneczna Polana", ul. Lotnicza 1 tel. (0-89) 527 12 03.
Od wielu lat trwają spory i dyskusje o ostateczny kształt zagospodarowania jeziora Krzywego. Na razie udało się doprowadzić do modernizacji plaży miejskiej, ale też niestety została zlikwidowana przystań żeglarska nad Zatoką Miłą na zapleczu dawnego kempingu PTTK. Duża wypożyczalnia sprzętu pływającego ma powstać przy Plaży Miejskiej, która ma być przekazana do użytku już w sierpniu 2014 roku.
Jezioro Krzywe jest na tyle duże, że wciąż jeszcze można znaleźć nad nim dzikie, mało uczęszczane plaże. Ciekawostką jest przesmyk, oddzielający akwen południowy i środkowy (tzw. pierwszy przesmyk). Wystarczy posiąść umiejętność przepłynięcia ok. 20 metrów, by przedostać się z jednego brzegu na drugi. Tylko tyle szerokości ma głębia, przez którą mogą bezpiecznie przepłynąć stateczki spacerowe i większe jachty. Cała reszta to mielizna.
Adam Bartnikowski
a.bartnikowski@gazetaolsztynska.pl
Zobacz inne jezioraw Olsztynie


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Zobacz także

 • Strzeżone kąpielisko w Pelniku

  Strzeżone kąpielisko w Pelniku

  Plaża strzeżona w miejscowości Pelnik nad jeziorem Isąg.

 • Plaża

  Infrastruktura kąpieliska - wyznaczona strefa na plaży do rekreacji i sportu (siatkówka plażowa, korty...

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. sdfghj #2741338 | 85.194.*.* 1 cze 2019 18:13

  nazwe zmienili w wyniku głosowania w internecie. Nie było skutecznych zabezpieczen przed tym aby jedna osoba nie oddała więcej niż jednego głosu, a nawet i większości głosów...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. krzywy #1449045 | 46.170.*.* 29 lip 2014 09:46

  i co z tego, że jest plaża, jak na parkingu przy sielskiej zorganizowano giełdę samochodową w niedzielę. miejsca do parkowania są tylko dla handlujących. może ktoś się tym zainteresuje?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ted #1435314 | 88.156.*.* 10 lip 2014 09:35

  na zat. Miłej była przystań PTTK a nie harcerska.....

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Anetka #1411212 | 77.242.*.* 5 cze 2014 21:51

  Galeria zdjęć z jeziora - http://jezioro-ukiel.pl

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. zdegustowany olsztyniak #408793 | 83.9.*.* 13 paź 2011 15:30

  Nie przesadzajmy z tymi zachwytami ,jezioro jest i nic poza tym.W kazdym innym mieście bardziej docenionoby taki skarb.Poza jako tako wyglądająca plażą miejska do której nawet brak chodników nad tym jeziorem i wszystkimi (wyłączjąc Kortowskie) nie ma nic co mogłoby przyciągną wymagających turystów.Podsumowując zagospodarowanie olsztyńskich 15 jezior napewno władzo miasta chluby nie przydaje ,zdecydowanie nie ma czym sie chwalić.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)