Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Okartowo: malowany kościół

2018-08-04 11:30:00 (ost. akt: 2018-08-04 11:49:28)
Okartowo: malowany kościół

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

W mojej prywatnej klasyfikacji to jeden z najbardziej klimatycznych kościołów na Mazurach i Warmii. To też chyba jedyna w naszym regionie świątynia, w której uhonorowano konia.

Okartowo (niem. Eckersberg) to turystyczna dzisiaj wioska, która usadowiła się nad Śniardwami, 6 kilometrów od Orzysza. Wieś założyli Krzyżacy w XIV wieku. Teraz we wsi mieści się stacja ratownictwa wodnego, główna baza Mazurskiej Służby Ratowniczej.
We wsi zachował się przepiękny (w środku) kościół z 1799 roku, który zbudowano na fundamentach świątyni z 1500 roku, a który odnowiono po I wojnie światowej. Świątynia w środku jest bogato zdobiona malowidłami z elementami roślinnymi. To jedyna tak barwnie ozdobiona świątynia ewangelicka na Mazurach (od 1981 roku kościół katolicki). Niestety nie wiemy, kim był autor tych polichromii.

Wśród roślinnych ornamentów wyróżnia się malunek niebieskiego konia na chórach. Jest opisany w następujący sposób "Ja, koń Jakub, przywiozłem na budowę tego kościoła większą część kamieni".

W kościele znajdują się dwie tablice poświęcone mieszkańcom parafii, poległym w I wojnie światowej,

We wsi zachowały się resztki cmentarza ewangelickiego. Najstarszy zachowany grób pochodzi z 1888 roku. Ostatni z 1970 roku. Leży tam Ida Rogalla z domu Olszewska (1906-1970), która na swój sposób zaświadcza zkończenie w Okartowie mazurskiej historii.


Na cmentarzu znajduje się kwatera wojenna z okresu I wojny światowej. Dwa kilometry od Okartowa, nad jeziorem Tyrkło, (szutrowa droga do Cierzpięt) zachowały się ślady po wczesnośredniowiecznym grodzisku pruskim.

Igor HrywnaCzekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. piękny zadbany kościół #2549713 | 109.241.*.* 5 sie 2018 08:13

    a w Brąswałdzie koło Olsztyna w gminie Dywity tez piękny kościól - Sanktuarium polskości - to obraz NEDZY i ROZPACZY. W koło kościoła zielsko do pasa. Na cmentarzu tak samo. Ten ksiądz to albo jakis leń albo chory i nienormalny. ALBO ........ Co na to gmina, co na to Biskup nowy biskup Górzyńaski. prosze pojechac i zobaczyc !!

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)