Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Jezioro Kortowskie w Olsztynie

Jezioro Kortowskie w Olsztynie

Jezioro Kortowskie w Olsztynie można śmiało nazwać jeziorem uniwersyteckim. Pokażcie mi drugą uczelnię w Polsce, która ma swoje jezioro.

Kortowskie jest jeziorem przepływowym, wpływa i wypływa z niego niewielka rzeczka Kortówka, biorąca początek z pobliskiego jeziora Ukiel (Krzywe) i uchodząca do Łyny. Wody jeziora zasilają także leśne strumyczki: Potok Leśny, Potok Starodworski i Potok Parkowy. Brzegi jeziora są niskie, jedynie miejscami wysokie i strome. Długość jeziora wynosi 1,6 km a szerokość 0,7 km.
Wokół jeziora jest dużo ścieżek, po których można spacerować i jeździć na rowerze. Plażowanie zalecane przy akwenie południowym; jest tam plaża, przylegająca do terenu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Niedaleko plaży jest przystań z wypożyczalnią sprzętu pływającego, niewielki hotel i restauracja, zaś po przeciwnej stronie południowego akwenu - przystań rybacka UWM.
Jezioro określane jest jako leszczowe. Uważane jest za jezioro uniwersyteckie (miasteczko akademickie Kortowo na południowym brzegu), ale przylega też do osiedli Dajtki i Słoneczny Stok, a także do kompleksu ogrodów działkowych po północnej stronie.
Linia brzegowa mało rozwinięta, brzegi zachodnie i wschodnie miejscami wysokie i strome. Południowo-zachodnie obrzeża zajmują lasy.

Jezioro eksperymentalne - beztlenowe wody przydenne są okresowo odprowadzane specjalnym rurociągiem do Kortówki i dalej do Łyny. Jest to pierwszy tego rodzaju eksperyment na świecie, nazwany eksperymentem kortowskim
Adam Bartnikowski
a.bartnikowski@gazetaolsztynska.pl
Zobacz inne jeziora w Olsztynie


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Kortowskie

    Jezioro Kortowskie

    Jezioro leszczowe położone w granicach miasta Olsztyna, w dzielnicy Kortowo; sąsiaduje z terenami Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego,...

Przewodnik lokalny

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB