Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Jezioro Stary Dwór (Starodworskie) w Olsztynie

2011-06-13 16:08:49 (ost. akt: 2011-06-23 21:17:19)
Widok na akademiki UWM przez jezioro Stary Dwór

Widok na akademiki UWM przez jezioro Stary Dwór

Autor zdjęcia: Adam Bartnikowski

Jezioro Stary Dwór w Olsztynie nie jest kąpieliskiem, ale mimo to jest bardzo urokliwe. Leży tuż przy akademikach przy ul. Dybowskiego w tzw. Kortowie II, czyli miasteczku uniwersyteckim. To wymarzone miejsce do odpoczynku i nauki na świeżym powietrzu.

Studenci opanowali brzeg zachodni, przylegający do akademików. Na kilku łączkach można spotkać studentów uczących się lub pijących piwo. Brzeg wschodni to teren Klubu Jeździeckiego. Nawet kiepski tropiciel śladów bez trudu odnajdzie liczne ślady końskich kopyt.
Nad jeziorem nie ma wypożyczalni, przystani czy kąpielisk. Nie zalecamy zresztą kąpieli, chociaż czasami widuje się odważnych studentów, zażywających tego sportu.
Często natomiast można spotkać wędkarzy, czają się na karasie i bolenie.
Z innych rozrywek znajdziemy kilka studenckich pubów pod akademikami.
Jezioro można obejść dookoła w ok. pół godziny, ale chwilami można zgubić ścieżkę pośród wysokiej trawy, pokrzyw i krzaków.
Jezioro posiada jeden odpływ usytuowany w północnej części zbiornika. Jest to sztuczny kanał, łączący Jezioro Starodworskie z Jeziorem Kortowskim.

Z racji położenia na terenie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego od lat stanowi ono zbiornik doświadczalny, w którym przeprowadzane są badania nad metodami rekultywacji jezior. Do metod testowanych w tym zbiorniku zaliczyć można po raz pierwszy przeprowadzoną w Polsce próbę napowietrzania wód hypolimnionu z równoczesnym niszczeniem uwarstwień termicznych (1967-1968 i 1972-1974) z użyciem sprężarek o napędzie elektrycznym. W latach 1986-1989 do napędu sprężarek wtłaczających powietrze do wód hypolimnionu użyto siłowni wiatrowych, a metoda początkowo zakładała napowietrzanie hypolimniony z destratyfikacją termiczną a od 1988 do 1989 bez niszczenia uwarstwień termicznych. W latach 1994-1995 przeprowadzono próbę rekultywacji polegającą na wytrąceniu fosforu z wody i unieruchomieniu go w osadach dennych przy wykorzystaniu koagulantów glinowych.
ab
Zobacz inne jeziora w Olsztynie


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Tagi:
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ojj #1212842 | 217.246.*.* 7 paź 2013 00:26

    Pajace :D ja dwadzieścia kilka lat temu nad tym (w tym) jeziorze nauczyłam się pływać :D Bydło i szambo się zrobiło gdy akademiki pobudowali :(

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz