Zwiedzaj Mazury samochodem: Giżycko - Kętrzyn - Reszel

2011-06-27 07:40:34 (ost. akt: 2021-10-19 01:15:08)
Święta Lipka

Święta Lipka

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Mazury to oczywiście przede wszystkim przepiękne jeziora, wspaniałe lasy, urokliwe rzeki i rzeczki. Zanim jednak udamy się na szlak żeglarski czy kajakowy, możemy zobaczyć ciekawy kawałek Mazur, podróżując samochodem. Oto jedna z takich propozycji.

Proponujemy trasę: Giżycko – Piękna Góra – Muzeum Mazurskie w Owczarni – Wilczy Szaniec (Kwatera Hitlera) w Gierłoży k/Kętrzyna – Zamek i Muzeum na zamku w Kętrzynie – Sanktuarium Maryjne w Św. Lipce – Zamek w Reszlu z wieżą widokową i galerią sztuki

Zanim wyjedziemy z Giżycka, warto przynajmniej pobieżnie zwiedzić to miasto. Ciekawych miejsc jest wiele.
Naszym następnym miejscem postoju jest Muzeum Mazurskie w Owczarni – prywatne Muzeum Mazurskie, założone w lipcu 1996 r przez Gabrielę i Aleksandra Puszko. Eksponaty wystawiono w wyremontowanej XIX-wiecznej chacie, prezentują kulturę materialną byłych mieszkańców Warmii i Mazur. W 11 pomieszczeniach wystawiono ok. 900 sztuk różnego rodzaju eksponatów: meble, sprzęt gospodarstwa domowego, narzędzia, stroje, wystrój wnętrz, książki, mapy, militaria i inne.
Jedziemy do Gierłoży, gdzie zwiedzamy słynny nie tylko w Polsce Wilczy Szaniec, była wojenna Kwatera Hitlera. Na powierzchni ok. 250 ha wybudowano 80 obiektów, w tym 7 potężnych, żelbetonowych schronów. Grubość ścian ich ścian dochodziła do 8 m, a stropów do 10 m. Obiekty lekkie (ok. 40) wybudowane z cegły i betonu, z przeznaczeniem na biura i kwatery oficerskie. Baraki drewniane przeznaczone były na pomieszczenia administracyjne i gospodarcze. Teren był ogrodzony, zaminowany i zamaskowany. Hitler przebywał tutaj od 24 czerwca 1941 r do 20 listopada 1944 r. 20 lipca 1944 r płk. Claus Schenk von Stauffenberg dokonał w niej nieudanego zamachu na życie Hitlera. Kwatera została zniszczona przez saperów niemieckich w styczniu 1945 r.

Zamek i Muzeum w Kętrzynie – zamek pokrzyżacki z XIV w., odbudowany w latach 60-tych po zniszczeniach II wojny światowej. Na terenie Zamku znajduje się Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego.

Sanktuarium Maryjne w Św. Lipce – sławne sanktuarium maryjne, obiekt zabytkowy zaliczany do najwspanialszych okazów późnego baroku w Polsce. Kościół otoczony z czterech stron krużgankami, dom zakonny Jezuitów. Przepiękne malowidła i wystrój wnętrz, wspaniałe organy z ruchomymi figurami. W sezonie letnim codziennie odbywają się prezentacje organów oraz organizowane są „Świętolipskie Koncerty Organowe” z udziałem światowej sławy muzyków.

Zamek w Reszlu z wieżą widokową i galerią sztuki – gotycki zamek biskupów warmińskich. Rezydowali tu m.in. biskupi warmińscy: Andrzej Batory i Michał Radziejowski. W latach 1503-1510 przebywał w Reszlu Mikołaj Kopernik jako doradca swoje wuja, biskupa Łukasza Watzenrode. Po gruntownym remoncie w latach 1976-1985 zamek przeznaczono na dom pracy twórczej i galerię sztuki.
Trudno obejrzeć wszystkie te ciekawe miejsca w jeden dzień, ale to wszystko na szczęście położone jest dość blisko siebie. Możemy rozplanować zwiedzanie na kilka dni.

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Wilczy Szaniec w Gierłoży

  Wilczy Szaniec w Gierłoży

  O Gierłoży każdy turysta słyszał. Obok Świętej Lipki to zazwyczaj główny punkt programu wycieczek na...

 • Zamek w Kętrzynie

  Zamek w Kętrzynie

  Zamek zbudowany w II połowie XIV wieku. Spalony w 1945 roku przez żołnierzy sowieckich. Odbudowany w...

 • Zamek w Reszlu

  Zamek w Reszlu

  Reszelski zamek góruje nad Reszlem i jest główną atrakcją turystyczną miasteczka. Budować reszelski...

Przewodniki lokalne

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. huncwot #3078303 20 paź 2021 11:51

  Należało wspomnieć, że Reszel leży na Warmii a nie na Mazurach

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Zygfryd #1919481 | 185.34.*.* 29 sty 2016 07:52

  Czy na Warmii a może i na Mazurach jest ulica im Bohdana Staszyńskiego . Człowieku, który odegrał w życiu Bandery ogromną "rolę",

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Poldek #707282 | 78.154.*.* 13 cze 2012 19:35

  Już trochę żyję, lecz takich organów jeszcze nie widziałem, szanowny panie Robercie!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ttt #584248 | 88.70.*.* 3 mar 2012 16:11

   A kto jedzie z Gizycka do ketrzyna przez owczarki i Gierloz?Przy tych cenach paliwa, to chyba milionerzy.A Gazeta Olsztynska chyba nie jest gazeta milionerow?

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Polecamy