Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Pranie: śladami Gałczyńskiego

Leśniczówka w Praniu

Leśniczówka w Praniu

Autor zdjęcia: archiwum

Ponad pół wieku temu w małej murowanej leśniczówce zagubionej w sercu Puszczy Piskiej nad jeziorem Nidzkim zamieszkał Konstanty Ildefons Gałczyński. To tu powstało wiele jego utworów, to właśnie w tym miejscu zrodziła się "Kronika Olsztyńska".

Czołowy ówczesny poeta polski przybył na Mazury w poszukiwaniu ciszy i spokoju. Znalazł piękno nieskazitelnej przyrody i postanowił uwiecznić to w swoich wierszach. Teraz w Praniu mieści się Muzeum im. K I. Gałczyńskiego. W kilku izbach poświęconych jego pamięci można zobaczyć rękopisy, rysunki, archiwalne gazety, do których pisywał poeta, a także wiele pamiątek związanych z jego życiem.

Dzisiaj Pranie to także centrum kulturalne w pełnym tego słowa znaczeniu. Gospodarze Prania, Jagienka i Wojciech Kassowie, co roku organizują koncerty, spotkania poetyckie, goszczą pisarzy, poetów, znawców sztuki.

Co weekend w Praniu odbywają się wydarzenia kulturalne na najwyższym poziomie. Do małej osady leśnej ciągną od strony Rucianego - Nidy setki widzów, którzy wiedzą, że kolejne spotkanie w Praniu będzie kolejną duchową ucztą.

Wokół Prania śladami Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego biegnie przyrodnicza ścieżka dydaktyczna. To właśnie tędy, wśród chaszczy nad jeziorem Nidzkim w latach 1950-1953 spacerował Gałczyński. Ścieżka rozpoczyna się na parkingu w Praniu, wiedzie wzdłuż leśniczówki i fragmentu jeziora Nidzkiego, zatacza koło i prowadzi z powrotem na parking.

Jej długość wynosi niecałe 1,5-kilometra. Podobną długość ma trasa spacerowa proponowana przez Nadleśnictwo Maskulińskie i Muzeum w Praniu, która wiedzie do kamiennego obelisku poświęconego sośnie Gałczyńskiego. Ze względu na wiek, Gałczyński nazywał sosnę George Bernard Shaw, od nazwiska sędziwego angielskiego dramaturga. Zeschłą sosnę ścięto w 1983 roku.

Łukasz Szymański

Muzeum czynne:
w okresie od 1.05.-31.10: codziennie, oprócz poniedziałków i dni poświątecznych w godz. 9.30-17.00

w okresie od 1.11-30.04: codziennie oprócz poniedziałków, wtorków i świąt w godzinach 9.30-17.00

W lipcu i w sierpniu w czasie trwania koncertów muzeum jest nieczynne dla zwiedzających. Przed koncertami popołudniowymi możliwe jest wcześniejsze zamknięcie muzeum. Szczegóły na stronie internetowej.

Dla grup zorganizowanych w cenie biletów jest przewodnik. Potrzebna wcześniejsza rezerwacja pod nr tel. 87 425 62 48.

Kontakt:

12-220 Pranie
Tel./fax 87 425 62 48
mail: muzeumpranie@neostrada.pl
Strona muzeum
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Muzeum Gałczyńskiego w Praniu

  Muzeum Gałczyńskiego w Praniu

  Ponad pół wieku temu w małej murowanej leśniczówce zagubionej w sercu Puszczy Piskiej nad jeziorem Nidzkim...

 • Pętla Nidzka

  Plan trasy:Ruciane-Nida » Pranie » Krzyże » Karwica » Turośl » Wiartel » Czapla » Ruciane-Nida. Długość 49 kilometrów.

 • Bełdany

  Jezioro Bełdany

  Zbiornik o rozwiniętej linii brzegowej z wieloma półwyspami i zatokami, z których największe leżą po zachodniej stronie jeziora...

Przewodniki lokalne

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. gęsi.Detektyw #1286244 | 95.49.*.* 4 sty 2014 02:29

  Rozwiązanie zagadki zaginięcia Zielonej Gęsi? Gałczyński na żaglach. Teatrzyk Zielona Gęś w wykonaniu współczesnych nastolatków bez zmuszania w ramach szkolnego obowiązku. Czy to możliwe? Tak. Zapraszam do zapoznania się z "Dziennikiem Jachtowym". http://www.akwinata.edu.pl/section-blog/ 25-szkola/309-dziennik-jachtowy.html

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)