Piramida w Rapie

Piramida w Rapie

Piramida w Rapie to jedyna tego typu budowla w Polsce, gdzie zachowały się zmumifikowane zwłoki. Wielu ludzi wierzy, że piramida ma właściwości lecznicze.

Przenieśmy się do początków XIX wieku. Właścicielem majątku Bejnuny (teraz obwód kaliningradzki), do którego należy również Rapa w Prusach Wschodnich, jest Friedrich Heinrich von Fahrenheid. W Bejnunach gromadzi cenne dzieła sztuki, również kultury egipskiej.

Jak słyszałem, udało mu się zdobyć na aukcji w Berlinie złoty posążek boga Anubisa. Legenda głosi, że kto go dotknie, przytrafi mu się nieszczęście. Los zrządza, że posążek bierze do ręki Ninette, 3-letnia córka Fahrenheida. Zapada na szkarlatynę i umiera. Zrozpaczony ojciec buduje dla niej grobowiec w kształcie piramidy, w nadziei, że zwłoki dziecka zostaną w jego wnętrzu samoistnie zabalsamowane i przetrwają wieki. Jest rok 1811.

Miejsce to zostało wybrane ze starannym zachowaniem zasad radiestezji- promieniowanie jest tu szczególnie silne i korzystne. Piramida ma 16 m wysokości i mierzy u podstawy kwadratu 10 m. We wnętrzu zachodzą duże zakłócenie pola magnetycznego.

Po śmierci kolejnych Fahrenheidów, ich ciała są składane do piramidy. W środku piramidy zachowały się trumny ze zmumifikowanymi ciałami między innymi 3-letniej Ninette i twórcy piramidy. W czasie wojny piramida została zbezczeszczona przez Rosjan. Trumny zostały otwarte a ciała odarte z szat. Prawdopodobnie wtedy też ciała zostały pozbawione głów.

Pomimo, że piramidę otacza gęsty las w środku nie ma żadnych insektów.

Rapa obecnie to malutka wioska położona tuż przy granicy, w gminie Banie Mazurskie, w powiecie gołdapskim, tuż przy granicy z Rosją.

Władysław KatarzyńskiCzekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Piramida w Rapie

  Piramida w Rapie

  Piramida w Rapie (1811) to jedyna tego typu budowla w Polsce, gdzie zachowały się zmumifikowane zwłoki....

Przewodnik lokalny

Zobacz także

 • Zabrost Wielki

  Zabrost Wielki

  Warto jest zajrzeć do miejscowości Zabrost Wielki - niezwykłej wsi historycznej, która w 2003 roku została...

 • Kanał Brożajcki

  Kanał Brożajcki

  Kanał Brożajcki łączący rzeki Gołdapę i Węgorapę powstał jako jeden z odcinków spławu drewna do dawnego...

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. andrzej69 #1254602 | 93.105.*.* 26 lis 2013 21:32

  Jeżeli chodzi o szczątki to jeszcze w 1999 r gdy byłem tam razem z żoną nie były one pozbawione głów(bynajmniej nie wszystkie).Fakt,trumny były otwarte,a dojście do samej "piramidy" było dość kłopotliwe ,ze względu na zarośla.Wtedy można było wejśc do srodka tego grobowca,jednak ze względu na powagę tego miejsca zrezygnowaliśmy. Jeżeli chodzi o insekty,to byłem rzeczywiście zaskoczony-wokół zarośla i podmokły(bagienny)teren a komarów jak na lekarstwo.Warszawskie Łazienki to wylęgarnia w porównaniu z tym niesamowitym miejscem.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. mazur #956648 | 89.228.*.* 18 sty 2013 09:59

  to nie rosjanie obcieli głowy bo w 90 latach XX wieku one tam były,tylko miejscowi ukraincy

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. milka #522591 | 89.228.*.* 21 sty 2012 12:47

   Unikatowe miejsce ,ale tez miejsce wiecznego spoczynku ,zastanawiam się dlaczego to jest w tak opłakanym stanie .Wejście zamurowane i prawidłowo ,bo nic by w środku nie przetrwało ale czy tamtejsze władze nie mogły tego lekko uporządkować? Chociażby ustawić normalnie trumny? Rosjanie zdewastowali ale my mogliśmy choć częściowo naprawić szkody ,przecież tam pochowano ludzi !I mieli oni nadzieję na wieczny spoczynek.Powinno się to miejsce doprowadzić do lepszego wyglądu ...Przecież to chyba nie takie trudne ,sama bym chętnie w tym pomogła

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Algis #312221 | 85.255.*.* 3 lip 2011 18:16

   Ale insektow kolo pyramidy,to jest bardzo duzo

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Polecamy