Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Zgon: drewniana wieś

Zgon: drewniana wieś

Wieś Zgon położona jest w powiecie mrągowskim, w gminie Piecki. Głównym atutem miejscowości jest jej zabytkowy charakter. Większość znajdujących się tam budynków ma swoją ciekawą historię.

Wieś założona w 1708 r. Nazwa miejscowości wywodzi się od "zgonu" bydła do wodopoju nad jeziorem Mokrym. Dzisiaj mieszkańcy Zgonu żyją głownie z turystyki. Zachowały się tu drewniane domy, co na Mazurach jest bardzo rzadkie. W Zgonie mieszkał pisarz Igor Newerly.

Zgon leży nad Jeziorem Mokrym, słynącym z urokliwych zachodów słońca. Jest to jezioro rynnowe, otoczone lasami Puszczy Piskiej, o największej głębi osiągającej 51 m. Na jeziorze znajdują się 5 wysp.

Wyspa naprzeciwko półwyspu Ławny Lasek oraz sam półwysep Uklanka znane są z osadnictwa dawnego ludu tych ziem Galindów. Na wschodnim brzegu Jeziora Mokrego chroniony jest dorodny drzewostan sosnowy w rezerwacie "Królewska Sosna". Tu zobaczyć można pomnikowe drzewa "Dąb nad Mukrem" im. Karola Małłka oraz martwą już "Sosnę Królewską" na wschodnim brzegu Jeziora Mokrego, 1 km na północ od Zgonu.

Drogą wzdłuż wschodniego brzegu wędrować można przez rezerwat aż do "Plaży Krutyńskiej" i dalej do jazu łączącego Jezioro Mokre z Jeziorem Krutyńskim. Mokre można objechać także na rowerze, korzystając po drodze z kąpieli w jeziorze.

Ze Zgonu prowadzą malownicze dróżki do wsi Krutyń, gdzie znajduje się siedziba Mazurskiego Parku Krajobrazowego i Muzeum Przyrodnicze Parku oraz miejscowość Krutyński Piecek, w której na uwagę zasługuje młyn wodny na rzece Krutyni z końca XIX wieku.

W pobliżu wsi Krutyń zwiedzić można rezerwaty przyrody "Krutynia" na rzece Krutyni oraz "Zakręt", w pobliżu którego znajduje się znany pomnik przyrody "Zakochana Para". Na południowy zachód od Zgonu jest rezerwat "Czaplisko- Ławny Lasek".

Ciekawe miejsca w okolicy: Wojnowo (7,5 km), Krutyń ( 8 km), Ukta (11 km), Ruciane - Nida (12 km), Pranie (15 km)


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Szlak Krutyni

 • Ścieżka przyrodnicza Krutyń - Zgon

 • Mokre

  Jezioro Mokre

  Jezioro znajduje się w obrębie Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Jest największym zbiornikiem Pojezierza Mrągowskiego. Jezioro...

 • Uplik

  Jezioro Uplik

  Wydłużony zbiornik o dosyć rozwiniętej linii brzegowej w części południowej brzegach wysokich i miejscami stromych. Jezioro...

Przewodnik lokalny

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. :);( #674910 | 81.219.*.* 16 maj 2012 15:11

  Niedaleko Zgonu lezy malowniczo polozona Karwica Mazurska:)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Swój #603607 | 83.9.*.* 18 mar 2012 11:27

  Na Jeziorze Mokrym jest 5 wysp!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Mazur #13077 | 195.117.*.* 20 maj 2010 10:18

   Przepraszam-Bośni i Hercegowiny.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Mazur #13075 | 195.117.*.* 20 maj 2010 10:14

   Bardzo piękna miejscowość, a szczególne walory turystyczne zyskała po tym, jak cały ruch pojazdów o masie powyżej 15 t. został skierowany właśnie przez tę miejscowość.A dołączona mapka oczywiście nie jest z błędem i dotyczy Chorwacji.Brawo.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz