Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Suchacz: miejsce wielkiego zwycięstwa nad flotą krzyżacką

2011-07-20 16:45:46 (ost. akt: 2011-09-12 10:33:41)
Pomnik stoi w centrum Suchacza, w pobliżu drogi 503

Pomnik stoi w centrum Suchacza, w pobliżu drogi 503

Autor zdjęcia: Arkadiusz Kolpert

15 września 1463 r. flota elbląsko-gdańska zadała w bitwie na Zalewie Wiślanym druzgocący cios flocie krzyżackiej. W Suchaczu (gm. Tolkmicko) stoi pomnik upamiętniający ten jeden z naszych największych sukcesów militarnych odniesionych na wodzie.

O upamiętnienie tej bitwy zadbały już władze PRL. W 1961 r. w centrum Suchacza (gm. Tolkmicko), niedaleko drogi 503, odsłonięto pomnik upamiętniający bitwę z 15 września 1463 r.
"W rocznicę pogromu floty krzyżackiej przez flotyllę elbląsko-gdańską społeczeństwo ziemi elbląskiej w tysiąclecie państwa polskiego" — głosi napis na pomniku.

Pamięć o tej bitwie obecnie starają się krzewić także przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Suchacza i Okolic. We wrześniu ubiegłego roku na plaży w Suchaczu odbyła się kilkunastominutowa inscenizacja bitwy (więcej tutaj).Bitwa na Zalewie Wiślanym została stoczona 15 września 1463 na Zalewie Wiślanym. Rozegrała się pomiędzy flotą Związku Pruskiego, konkretnie elblążan i gdańszczan, a flotą krzyżacką pod dowództwem wielkiego mistrza zakonu Ludwiga von Erlichshausena.

Do bitwy doszło prawdopodobnie pomiędzy Kamionkiem Wielkim a Suchaczem w Zatoce Świeżej. Flota polska złożona z ok. 30 statków starła się z liczniejszą, liczącą 44 okręty flotą zakonną. Krzyżacy uważali, że zwycięstwo zapewni im przewaga liczebna i jakościowa ich floty, związkowcy jednak wykorzystali element zaskoczenia i zepchnęli Krzyżaków na płytkie wody zatoki, okrążając ich.
Walka toczyła się głównie z abordażu. W ręce polskie dostało się ok. 500 jeńców, wielki mistrz zdołał zbiec do Królewca.

Klęska ta spowodowała, że Krzyżacy przestali się już kompletnie liczyć w konfrontacji ze Związkiem Pruskim na wodach, a zakon popadł w jeszcze większe problemy finansowe.

źródło: www.wikipedia.pl


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodniki lokalne

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ela #1278315 | 83.9.*.* 24 gru 2013 07:09

    To biskupi katoliccy jeszcze nie zniszczyli tego pomnika ? dziwne

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz