Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Kętrzyn: warto zobaczyć

Kętrzyn: warto zobaczyć

Autor zdjęcia: Robert Izdebski

Kętrzyn (pol. Rastembork, niem. Rastenburg, prus. Rastanpils) 30 tysięczne miasto we wschodniej części Mazur. Wizytówka miasta jest zamek oraz...zakłady Warmia i Philipps.

Swoją obecną nazwę Kętrzyn zawdzięcza Wojciechowi Kętrzyńskiemu (1838-1918), jednemu z najwybitniejszych polskich historyków. Na tle szybko postępującej w XIX wieku germanizacji Warmiaków i Mazurów Ketrzyński wybrał odwrotną drogę.

Z Adalberta vov Winkler stał się Wojciechem Kętrzyńskim. Z Kętrzynem wiązało go tyle że uczył sie w miejscowym gimnazjum. Urodził się w pobliskich Łuczanach (Lecu) czyli w obecnym Giżycku a większość dorosłego życia spędził we Lwowie.

Kętrzyn leży na ziemiach pruskiego plemienia Bartów, na terenie ich grodu o nazwie Rast. Tam Krzyżacy na początku XIV wieku założyli swoją osadę. Prawa miejskie nadano Rastenburgowi w 1357 roku.

Od połowy XIV wieku Kętrzyn zaczęto otaczać murem, zbudowano zamek. W 1818 r. miasto zostało siedzibą powiatu. W XIX wieku miasto zaczęło się rozwijać. Było to związane z budowa lini kolejowej, która połączyła Rastembork z Królewcem (1866) a potem z Mrągowem,Rynem i Węgorzewem. Powstały wtedy między innymi cukrownia i browar. Kres ich istnieniu położyło dopiero nastanie w Polsce demokracji.

W 1945 roku sowieccy żołnierze spalili ok. 40% miasta. Kętrzyn krótko po wojnie nosił swoja starą polska nazwę Rastembork. W 1946 roku ostatecznie nazwano go Kętrzynem.

oprac.mh
Jezioro Górne w Kętrzynie

Warto zobaczyć w Kętrzynie


Warto zobaczyć w okolicy Kętrzyna

Gierłoż: Kwatera Hitlera
Martiany: bunkier z 1939 roku
Nakomiady: pałac zbudowany w latach 1664 - 1680, własność prywatna,remontowany
Owczarnia: Muzeum Mazurskie
Stara Różanka: XIX-wieczny wiatrak
Wopławki: Remontowane przez prywatnego właściciela dwór z XIX wieku. Kilometr na północ od wsi położona jest Kapliczna Góra. Znajdują się tam ruiny kaplicy grobowej rodziny Schmidtseck z XIX wieku.

Warto zobaczyć w sąsiednich gminach


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. salla #2773355 | 213.92.*.* 7 sie 2019 11:56

  Świetne miejsce https://procredito.pl/oferta/697-kredyty -pozyczki-ketrzyn

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Maciek #1971613 | 31.1.*.* 8 kwi 2016 14:51

  "Kres ich istnieniu ( cukrownia i browar ) położyło dopiero nastanie w Polsce demokracji" A może nieudolne zarządzanie ?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. zainteresowany #1126017 | 31.0.*.* 26 cze 2013 16:43

  jakie 30 tysięczne miasto ostatnio liczono i było około 28300 ludzi, a może by tak dodac zdjęcia archiwalne Browaru, Cukrowni, Drożdżowni bo ludzie tam pracujący obecnie pracują za granicą ( nie wszyscy), pojechali za chlebem, żeby utrzymać rodzinę, dzieci wyuczyć, czynsz opłacić.PKS nie nasz, Farel nie nasz ,Warmia nie nasza, czym tu się cieszyć, bieda aż piszczy. Pan fotograf niech zrobi zdjęcie budynku który jest widoczny wjeżdżając na postój przy Pelcowiźnie z ul.Daszyńskiego , "piękny" obdarty wizytówka dla turystów, ja mam ładniejszy chlewik i kurnik.....

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Ist #1124161 | 25 cze 2013 10:33

  "Kętrzyn leży na ziemiach pruskiego plemienia Bartów, na terenie ich grodu o nazwie Rast. Tam Krzyżacy na początku XIV wieku założyli swoją osadę. Prawa miejskie nadano Rastenburgowi w 1357 roku." - o, jak miło - na ziemiach P-Rusów mieszańcy znad Grania założyli sobie swoją osadę. Przyszli, zobaczyli i cywilizacyjnie sobie powiedzieli: zakładamy! I założyli. A BRusowie? Eee tam - to dzikie było. A poza tym na pewno wyjechali za chlebem - do Nawii. Tylko "Sowiety" "spaliły" miasto. A mieszańcy w XIII i XIV wieku ery żydowskiej sobie przyszli i przynieśli cywilizację.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. guest #1123604 | 88.220.*.* 24 cze 2013 19:07

  Taka mała uwaga - w nazwie "Philipps" jesto jedno "p" za dużo :).

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 6. ? #1123446 | 83.31.*.* 24 cze 2013 16:08

  W przyszłości może będzie nazywać się Mordasze od nazwiska Innego Wielkiego Polaka

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 7. Mazur #789792 | 83.11.*.* 24 sie 2012 19:12

  Z nazwą miasta to jest jakaś paranoja. Cóż to za wyjaśnienie, że po polsku Kętrzyn nazywa się Rastenbork a swoją obecną nazwę Kętrzyn zawdzięcza Wojciechowi Kętrzyńskiemu? Kto uwierzy w te bzdury? Przecież W. Kętrzyński nigdy nie zmienił polskiej nazwy Rastenbork. To jakiś Srokowski na zlecenie komuchów wymyślał zmiany polskich nazw mazurskich miejscowości. I żeby to jeszcze zrobił logicznie, po polsku. Gdyby nazwa Kętrzyn była chociaż uzgodniona z rodziną wielkiego bojownika o polskość Mazur to z pewnością nazawa naszego miasta byłaby inna. Może byłby to Kętrzyńsk albo Miasto Kętrzyńskiego. A tak, zamiast polskiej nazwy Rastenbork, mamy miasto nazwane nie nazwiskiem ale przezwiskiem Kętrzyńskiego. Czyli ni pies ni wydra, coś na kształt świdra. Może więc warto wrócić do polskiej nazwy?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)