Węgorzewo: warto zobaczyć

2010-11-12 15:00:00 (ost. akt: 2012-03-13 13:28:53)
Węgorzewo: warto zobaczyć

Węgorzewo mogłoby być architektoniczną perełką. Nie jest, bo w 1945 roku jak wiele innych miast, miasteczek i wsi na Mazurach zostało spalone przez Armię Czerwoną. W 80 procentach.

Węgorzewo (pol. Węgobork, niem. Angerburg, lit. Ungura). W 1335 roku Krzyżacy zbudowali u ujścia Węgorapy do Mamr drewniany zamek, zwany Angerburg. Został on spalony w 1365 r. przez Litwinów. W roku 1398 Krzyżacy zbudowali nowy murowany zamek. W 1571 książę pruski Albrecht Fryderyk Hohenzollern nadał osadzie prawa miejskie oraz nazwę Angerburg

W 1656 miasto zostało doszczętnie zniszczone w czasie najazdu sprzymierzonych z Rzeczpospolitą Tatarów. W 1730 wprowadzono oświetlenie ulic latarniami. W latach 1844-1856 przekopano kanały łącząc Wielkie Jeziora Mazurskie w jeden system wodny, co umożliwiło komunikację parową z Węgorzewa do Giżycka.

W okresie międzywojennym stało się znanym miejscem letniego wypoczynku. Żołnierze radzieccy po zajęciu miasta w 1945 roku spalili je w 80%.

Obecnie kilka procent mieszkańców Węgorzewa stanowią Ukraińcy, potomkowie przesiedleńców z Akcji "Wisła".

W Węgorzewie przy Bulwarze Loir Et Cher znajduje się port Żeglugi Mazurskiej. Zobacz rozkład kursów[/url. Informacje można uzyskać telefonicznie: 87/4282578.

Warto zobaczyć w Węgorzewie i gminie Węgorzewo
Kamieniczki z XIX w. przy ul. Zamkowej, Teatralnej, Pionierów, Placu Wolności
[url=http://wegorzewo.wm.pl/6675,Wegorzewo-kosciol-swsw-Piotra-i-Pawla.html]Kościół św. Piotra i Pawła
z początku XVII wieku z najstarszymi na Mazurach organami z 1647 r.
Muzeum Kultury Ludowej i Park Etnograficzny nad Węgorapą, gdzie można obejrzeć obiekty tradycyjnego XVIII i XIX-wiecznego budownictwa mazurskiego
Zamek pokrzyżacki
Ratusz z XIX w.
Dwie kaplice cmentarne z XIX/XX w.
Kanał Młyński
Pałac i park z I. połowy XIX w.
Budynek dworca kolejowego z XIX w.
Budynek Szkoły Podstawowej nr 1 (dawniej garnizon) z XIX w.
Kompleks budynków Jednostki Wojskowej z XIX w.
Kompleks budynków dawnego zakładu Betehsda z XIX w.
Dawne cmentarze Betehsdy przy ul. Teatralnej i Rolnej z XVIII w.
Kościół Dobrego Pasterza wybudowany w latach 1912-1913
Cerkiew greckokatolicka
Cerkiew prawosławna
Punkt widokowy nad j. Święcajty, gdzie znajduje się rosyjsko - niemiecki cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej. Z cmentarza rozciąga się przepiękny pejzaż na jezioro i Wyspę Kocią. Niedaleko znajduje się wybudowana w latach 1904-1905 wieża ciśnień.

Warto zobaczyć w okolicach Węgorzewa
Guja: śluza na Kanale Mazurskim
Mamerki: bunkry polowej kwatery Naczelnego Dowództwa Wehrmachtu
Radzieje; kościół klasycystyczny z 1827 roku zbudowany na planie ośmioboku
Sztynort Duży: pałac Lehndorffów z parkiem dębowym, najstarsze z nich maja pond 500 lat
Węgielsztyn: gotycki kościół z XV wieku zbudowany jest z kamienia polnego


Rezerwat „Siedmiu Wysp” na Jeziorze Oświn. W roku 1984 rezerwat został wpisany na listę obszarów wodno - błotnych o znaczeniu międzynarodowym (Konwencja RAMSAR), jako „ostoja interesującej fauny i flory oraz z uwagi na rolę, jaką spełnia jako miejsce wypoczynku ptactwa w czasie wiosennych i jesiennych przelotów”. Rezerwat „Siedem Wysp” jest miejscem lęgowym, żerowiskowym i spoczynkowym wielu rzadkich i bardzo rzadkich gatunków ptaków (np. bielik).

Rezerwat ornitologiczny „Półwysep i wyspy na jeziorze Rydzówka”. Jest on kolonią kormoranów i czapli siwych. Znajdują się tu także żeremia bobrów. Niezapomnianych wrażeń dostarcza też rezerwat przyrody, który swoim zasięgiem obejmuje obszar 18 wysp na jeziorach Mamry i Kisajno.

Warto zobaczyć w sąsiednich gminach
Budry
Giżycko
Kętrzyn
Pozezdrze
Srokowo
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. rdzenny tubylec #183445 | 89.230.*.* 29 sty 2011 20:29

    ,,Egipskie Ciemności"!!! Jest takie ciemne miejsce na mapie Węgorzewa,a mianowicie chodzi tu o kwadrat ulic Jasna 2, Struga 1 i 3, Mickiewicza 5 i 7 oraz Kopernika 1 i 3.Jedno z największych podwórzy w Węgorzewie nie ma własnego oświetlenia!!!Po zmroku pod osłoną ciemności zbierają się tu amatorzy winopodobnych napoi.Po spożyciu kilku kubeczków co można tam zobaczyć i usłyszeć nie muszę tłumaczyć.Wielokrotnie interweniowała z tego powodu tam policja co można łatwo sprawdzić.Chciałbym po-przez to forum apelować do Pana Burmistrza oraz Panów Radnych tego osiedla o zainstalowanie kilku lamp oświetleniowych co by niepodważalnie zwiększyło bezpieczeństwo dorosłych mieszkańców a wszczególności naszych dzieci i młodzieży demoralizowanej przez to szemrane towarzystwo!Dla sprawdzenia prawdziwości moich słów proszę się tylko tędy przejść po zmroku zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnio-jesiennym.Ze swojej strony dla obniżenia nie wielkich kosztów instalacji mogę dodać że na tym podwórzu(notabene opodal Urzędu Miasta)znajduje się trafostacja oraz nieczynny od lat słup oświetleniowy co można było by wykorzystać.Do wykonania wykopu (ok.70cm gł.)użyć osobę z prac interwencyjnych.Wyrażam w imieniu własnym oraz bardzo wielu mieszkańców szczególnie tego osiedla,że przy hojności Urzędu Miasta w instalacji lamp w naszym mieście(park miejski,deptak do wylotu przy kanale,targowisko miejskie , które czynne jest tylko dwa dni w tygodniu oraz przy nowo powstałej z pięknym rondem nie zabudowanej ulicy za byłym zakładem POLMO i POM.) to dwie sztuki nie nadwerężą miejskiego budżetu.My mieszkańcy szczególnie tego sektora miasta wierzymy w pozytywnie efektywne rozwiązanie tego newralgicznego tematu przez Pana Burmistrza oraz Panów radnych w przeciwnym razie głosy oddane na Panów w ubiegłych wyborach będziemy uważać za stracone!Z wyrazami szacunku Rdzenny Tubylec.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. alek #103474 | 79.163.*.* 12 lis 2010 15:50

    Rzeczywiście niezapomnianych wrażeń dostarcza rezerwat przyrody na 18 wyspach Mamr i Kisajna. Nic tylko oglądać, wąchać i podziwiać. Oferta tylko dla wodniaków, którzy na tych wyspach często robią sobie miejsca nie całkiem legalnego postoju, minowania papierzakami i niszczenia drzewostanu na ogniska. Dużo w artykuliku o węgorzewskiej przyrodzie. Owszem to co ma status rezerwatu jest chronione, z innymi formami ochrony jest różnie. Zmiana granic np wcześniej ustanowionego Użytku Ekologicznego nie jest problemem. Aktualnie w takim właśnie miejscu budowane jest miejskie kąpielisko. Właściwie, to było budowane, bo od ponad tygodnia budowa stanęła, sprzęt odjechał, pozostały zwały żwiru i wykopy. A jeszcze niedawno szumiały tu trzcinowiska. Mam nadzieję, że kąpielisko powstanie w terminie i zgodnie z planami, bo szkoda byłoby teren zostawić w takim stanie. Do Węgorzewa jednak warto przyjeżdżać, bo tu zaczyna się WKJM.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Polecamy