Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Projekt domu Awokado — energooszczędny dom na wąską działkę

2020-01-24 08:42:49 (ost. akt: 2020-01-24 08:52:46) Artykuł sponsorowany
Projekt domu Awokado — energooszczędny dom na wąską działkę

Wąskie działki budowlane są najczęściej nieco tańsze, ponieważ inwestor, chcąc na nich budować dom, spotyka się nie tylko z ograniczeniami w postaci zagospodarowania przestrzennego dla danego regionu, ale też ma nieco mniejszy wachlarz projektów do wyboru. Czy na parceli o szerokości minimalnej 19,17 metrów da się postawić ładny i funkcjonalny dom parterowy?

Projekt domu Awokado – garaż jednostanowiskowy w bryle domu


Duże domy przestały cieszyć się popularnością wśród budujących i kupujących, ponieważ model rodziny wielopokoleniowej znacząco się zmienił. Coraz częściej inwestorzy myślą też o bieżącym utrzymaniu nieruchomości i posesji, które przy trzystumetrowych posiadłościach nie wypadają zbyt korzystnie. Dom o powierzchni 120 m² to modelowy przykład tych, jakie są uznawane za optymalne. Wśród takich propozycji jest projekt Awokado, dostępny w pracowni projektowej, której specjalizacją są projekty domów energooszczędnych — domoweklimaty.pl.

Na froncie budynku, lekko wysunięty pozostaje jednostanowiskowy garaż o powierzchni 21,24 m². Jest on doświetlony oknem, posiada też bezpośrednie przejście do przestronnego wiatrołapu. Z garażu można też dostać się do pomieszczenia technicznego, w którym da się umieścić zarówno kocioł gazowy, jak i pompę ciepła. Dzięki wysunięciu zadaszonej przestrzeni przeznaczonej dla samochodu wejście do domu również zyskało wygodny dach tuż przed nim.

https://m.wm.pl/2020/01/orig/maz-1-606374.jpg

Jakie pomieszczenia na 120 m² powierzchni użytkowej?


Oprócz wspomnianych wcześniej wiatrołapu i kotłowni projekt domu Awokado oferuje znacznie więcej. Rozkład mieszkania jest bardzo wygodny – wchodząc od frontu, lewą połowę zajmują sypialnie i łazienki, a prawą salon, jadalnia oraz kuchnia. W przypadku tej ostatniej nie ma mowy o aneksie, tylko o osobnym pomieszczeniu z oknem na frontowej ścianie budynku. Z kuchni na planie prostokąta została dość nietypowo wydzielona spiżarnia, poprzez ucięcie jednego z rogów i zaplanowaniu ukośnej ścianki działowej z drzwiami wahadłowymi.

Salon jest przestronny, przewiduje również narożny kominek rekreacyjny. Przynależy do niego jadalnia, więc cały obszar open space to blisko 50 m². Każdy z trzech pokoi ma niecałe 12 m², dostępne są dla nich dwie łazienki – jedna z wanną, druga z prysznicem. Co prawda w jednym z pomieszczeń można urządzić pracownię, ale nie jest to typowe rozwiązanie, gdzie pokój taki jest nieco odosobniony. O tym, jak powinno to wyglądać, można przeczytać w artykule pt.: „Projekt domu z wydzieloną częścią na pracownię. Jak wydzielić dodatkowe strefy na działalność w domu?”.

https://m.wm.pl/2020/01/orig/maz-2-606373.jpg

Zalety domu z projektu Awokado


Dla niewielkiej rodziny 2+2 taka przestrzeń będzie w pełni wystarczająca, a na pewno lepsza niż mieszkanie w bloku. Kupując tanią, wąską działkę, może okazać się, że koszt budowy staje się porównywalny do cen oferowanych na rynku wtórnym za komfortowe mieszkania, jakie można znaleźć w dużych miastach.

Parterowy dom, z dużą przestrzenią dzienną i garażem to marzenie niejednej rodziny. Jeśli wykona się taką nieruchomość z dobrych materiałów wspomaganych nowoczesnymi technologiami, to istnieje szansa na wygodne mieszkanie i znaczące oszczędności w rachunkach – za energię, czynsz i wynajem.


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB