Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Zalewo: warto zobaczyć

2010-12-04 09:00:00 (ost. akt: 2010-11-28 21:41:13)
Zalewo: warto zobaczyć

Zalewo powstało na terenie dawnej osady pruskiej. W 1305 roku, otrzymując prawa miejskie, "odziedziczyło" nazwę Saalfeld po mieście położonym nad rzeką Saale w Turyngii w Niemczech.

W połowie XIX wieku spolszczano nazwę miasta, nazywając je Selwald albo Zelwałd. Pierwszy raz nazwy Zalewo użył pastor Loeper z Susza w 1879 roku. Po II wojnie światowej Komisja Ustalania Nazw Miejscowości ustaliła jako nazwę urzędową miasta: Zalewo.

W herbie miasta, utrwalonym na pieczęciach w XIV wieku, widnieje postać św. Jana Ewangelisty, zanurzonego do połowy w kotle objętym płomieniami. Wyobrażenie postaci świętego w herbie Zalewa nawiązuje do jego męczeńskiej śmierci w Rzymie przez zanurzenie we wrzącym oleju.
W Zalewie turyści mogą odwiedzić kościół parafialny - gotycki o charakterze obronnym, z wieżą. Jego budowę rozpoczęto w 1320 roku, kościół konsekrowano w 1351.

Dawniej otoczony był masywnym murem, do dziś zachowały się jego fragmenty. Na wzgórzu kościelnym znajduje się zabytkowa stodoła z pruskiego muru. Jest to jedyny obiekt tego rodzaju zachowany w mieście. Turyści mogą odwiedzić kirut z pierwszej połowy XIX wieku. Na cmentarzu żydowskim, odnowionym w 2004 roku dzięki staraniom Stowarzyszenia "Więź Społeczna", znajduje się 46 mogił. Na dwunastu grobach zachowały się w bardzo dobrym stanie oryginalne macewy.

Zalewo stanowi część atrakcyjnego turystycznie Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego. Ze względu na bogactwo ptactwa (występują tu gatunki zagrożone na terenie Europy i całego świata) park został zakwalifikowany jako ostoja ptaków o randze europejskiej i włączony do międzynarodowego programu ochrony obszarów ważnych dla ptaków.

Turystom znane są walory żeglarskie Jezioraka, znajdującego się w szlaku wodnym z Kanałem Elbląskim. W gminie Zalewo mogą zatrzymać się w ośrodkach turystycznych w Chmielówce i na wyspie Bukowiec. Agroturystyka rozwija się w także w Gubławkach i Urowie.

W Zalewie słynie w okolicy ze swojego czwartkowego rynku.

We wrześniu 2010 roku w zalewie postawiono tablicę poświęconą żołnierzom Napoleona pochowanym w Zalewie. Zobacz tutaj.

GS

Warto zobaczyć w gminie Zalewo
Bądki: pałac z XIX w.
Boreczno; kościół gotycki z XIV w., kilkakrotnie przebudowywany
Dobrzyki: kościół p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, (1320-1330)
Gubławki: pałac z 1912 roku
Jaśkowo: kościół z XVIII wieku
Karnity: neogotycki pałac zbudowany 1855/56 r., obecnie hotel

Zalewo: kościół p.w. Świętego Jana Ewangelisty, zbudowany około 1351 r
Zalewo: XIX wieczny cmentarz żydowski (ul. Sienkiewicza), zachowanych w dobrym stanie kilkanaście macew
Zalewo: stary młyn przy ulicy Kolejowej
Zalewo: kościół Świętej Rodziny
Zalewo: wieża ciśnień przy ulicy Kasztanowej
Zalewo: baszta gotycka z XV wieku w Zalewie, w której znajduje się Izba Pamięci

Warto zobaczyć w sąsiednich gminach:
Iława
Małdyty
Miłomłyn
Susz

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB