Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Kisielice: warto zobaczyć

2010-10-14 17:00:00 (ost. akt: 2010-10-01 12:46:13)

Niewiele jest takich miejsc, gdzie piękno przyrody przenika się z historią. Należą do nich z pewnością Kisielice i okolice.

Pierwsza wzmianka o Kisielicach pochodzi z XIII wieku, kiedy to odnotowano istnienie pruskiej osady Kiszelycz. Po podboju Pomezani powstaje tam osada Vrienstad, która na początku XIV wieku jest lokowana jako miasto.

W 1775 roku wielki pożar niszczy miasteczko. W 1945 roku robi to Armia Radziecka. W 1946 roku Kisielice straciły prawa miejskie. Odzyskały je w 1986 roku.

Kisielice niegdyś nazywały się Freystadt, czyli wolne miasto. Naprawdę wolnym poczuć się można nad pięknymi jeziorami. Jeziora Goryński, Trupel, Dłużek - to jedne z najwspanialszych miejsc w powiecie iławskim. Pełny relaks to najtrafniejsze słowa, które odzwierciedlają stan ducha tych, którzy odwiedzają Obszar Chroniony Krajobrazu Jeziora Goryńskiego. Miasto Kisielice powstało na oryginalnym planie architektonicznym. Co ciekawe, na identycznym planie powstała miejscowość w Niemczech, a dokładnie w Bawarii. Miasto to nazywa się... Freystadt.

Warto zobaczyć w gminie Kisielice
Goryń: zabytkowy kosciół
Kisielice: kościół p.w. Matki Boskiej Królowej Świata z I poł. XIV w., przebudowywany w XVI w. oraz w II poł. XIX w
Limża: ryiny dworu z 1870 r
Łęgowo: kościół wzniesiony w latach 1600-1604 w stylu niderlandzkiego renesansu, ołtarz z 1601 roku
Ogrodzieniec: ruiny pałacu, wktórym zmarł Paul von Hindenburg
Trupel: kaplica grobowa rodziny Albersów z ok. 1850 r. położona w płd. części cmentarza, zbudowana w stylu neogotyku angielskiego
Mateusz Partyga


Warto zobaczyć w sąsiednich gminach
Biskupiec Pomorski
Iława
SuszCzekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB