Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Kabiny: XIX-wieczna kaplica

2011-08-25 14:36:44 (ost. akt: 2013-07-03 15:57:11)
Kabiny: XIX-wieczna kaplica

Autor zdjęcia: Mieczysław Kalski

Kabiny (przedtem Drutlauken, Trutelauken, Rynow, Cabyn, Cabinen, Kabinen) to wieś w gminie Kolno, założona 2 maja 1346 roku przez wójta warmińskiego Henryka Lutra. Jest więc starsza, niż Olsztyn, stolica województwa warmińsko-mazurskiego.

Wówczas w Drutlauken 5 włók otrzymał Tungen z prawem połowu ryb małymi narzędziami w pobliskich jeziorach Atirs (nie istnieje) i Banse. Początkowo wieś nosiła nazwę Rynow, a dopiero później Cabyn. Była to pruska wieś służebna, jej posiadacze byli zobowiązani do pełnienia służby zbrojnej. W roku 1375 wystawiony został przywilej na budowę młyna wodnego.
W czasie wojny polsko krzyżackiej 1519-1521 wieś została zniszczona. Biskup Marcin Kromer w 1583 r. przyznał tu Wociechowi Mazankowi prawo postawienia karczmy, a młyn wodny przekazał Zachariaszowi Wartenburskiemu. W roku 1586 wieś była już w pełni zagospodarowana. Do kasy biskupiej wpływało: 71 grzywien z 71 włók czynszowych, 8 grzywien z młyna, 2 grzywny za dwie włóki młynarza i 4 grzywny z karczmy.
25 października 1614 r. biskup Szymon Rudnicki wydał przywilej na wystawienie drugiej karczmy dla sołtysa Jerzego Dukata. W czasie II wojny północnej we wsi zniszczona została jedna karczma. Biskup Andrzej Chryzostom Załuski przywilej na postawienie nowej karczmy w Kabinach wydał Andrzejowi Gąsiorowskiemu, właścicielowi Łężan.
Jak widac z tej krótkiej historii, dzieje wsi nieustannie kręcą się wokół karczmy, dziś jednak bardziej interesują nas zabytki. Nie jest ich za wiele, najważniejszy to eklektyczna kaplica filialna p.w. Matki Boskiej Różańcowej, filia kościoła parafialnego p.w. Trzech Króli w Kolnie. Kaplica jest murowana, wraz z ogrodzeniem, wybudowana w 1893 roku. Odrestaurowana w latach 2000-2005.
W Kabinach zachował się też pomnik ofiar I wojny światowej w kształcie trójkąta, ze zniszczoną tablicą pamiątkową i kamieniami. Oba te obiekty pokazujemy w galerii zdjęć.


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB