Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Przerwanki: wieś ze śluzą i bunkrami

2011-05-01 16:00:00 (ost. akt: 2011-04-30 23:02:25)
Przerwanki: wieś ze śluzą i bunkrami

Autor zdjęcia: Anna Styrańczak

Przerwanki (niem. Przerwanken) wieś letniskowa położona w powiecie węgorzewskim, w gminie Pozezdrze. Założona w 1544 roku. Koło wsi czynna śluza z 1910 roku.

Śluza jest jednokomorowa, murowana z cegły, z drewnianymi wrotami otwieranymi mechanizmem napędzanym ręcznie. Długość 25m, szer. 4m. różnica poziomów wody ok.1m. Łączy jezioro Gołdapiwo z rzeką Sapina i dalej z jeziorami: Wilkus, Pozezdrze, Stręgiel i Święcajty.

Wieś leży przy północno - zachodnim brzegu jeziora Gołdapiwo. Na północ od wsi dwa mniejsze jeziora: Pozezdrze i Wilkus. Dojazd z Węgorzewa i Giżycka drogą 63 przez Pozezdrze. Z Giżycka można też jechać drogą 63 do Sołdan i tam skręcić na Kruklanki.

Koło Przerwanek, w rejonie wsi Jasieńczyk znajdują się tereny wpisane do centralnego rejestru terenów uzdrowiskowych Polski ze względu na lecznicze walory powietrza. Obszary gdzie płynie Sapina zostały uznane jako biocentra tj. jako obszary najmniej przekształcone pod względem przyrodniczym.

W 1915 r. na froncie od Ogonek do Przerwanek i Wyłud wybudowano 9 punktów oporu piechoty. Nie zniszczony punkt zlokalizowany jest w rejonie wsi Przerwanki


oprac. ih


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Gołdapiwo

    Jezioro Gołdapiwo

    Zbiornik o miernie rozwiniętej linii brzegowej, mało urozmaiconej rzeźbie dna, ławicy regularnie wykształconej, bez nagłych...

Przewodnik lokalny

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB