Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Ruciane - Nida: warto zobaczyć

2010-12-25 12:00:00 (ost. akt: 2011-05-31 15:00:05)
Śluza w Guziance

Śluza w Guziance

Ruciane-Nida leży w sercu Puszczy Piskiej, na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, na styku jezior Guzianka Wielka i Nidzkie. To jedna z najbardziej znanych miejscowości turystycznych na Mazurach.

Nazwa Ruciane pochodzi od słowa „ruda”. W okolicy dzisiejszego miasta już w XIV wieku istniało wiele smolarni, wypalarni węgla drzewnego oraz ośrodków przetapiania rudy darniowej. Nidę założono w 1595 roku. Wieś przez wiele lat była osadą rybacką. Osiedle Ruciane połączono ze wsią Nida 1 stycznia 1966 roku, wtedy miastu nadano prawa miejskie.

Turystyczny rozwój Rucianego rozpoczął się na początku ubiegłego stulecia. Po rozbudowie floty mazurskiej i kolei ośrodek stał się jednym z najbardziej uczęszczanych w całych Prusach Wschodnich.

Nad jeziorami: Nidzkim i Guzianka Wielka znajduje jest kilkanaście ośrodków turystycznych, plaż i przystani żeglarskich. Ruciane jest ważnym punktem w żegludze mazurskiej. Bez problemu można dopłynąć stąd do Mikołajek, Giżycka czy Węgorzewa.

Zapaleni żeglarze będą zachwyceni licznymi akwenami. Spływ kajakowy rzeką Krutynią i Nidką na długo zostanie w pamięci wszystkim, którzy zdecydują się na tę przygodę.

Puszcza Piska w okolicach Rucianego-Nidy jest wyjątkowo ładna, bo monolit drzewostanu sosnowego przerywają bory liściaste. 500-letnie dęby królewskie, 200-letnia sosna w kształcie liry i głazy narzutowe są pomnikami przyrody i jednocześnie wizytówkami okolicy.

Blisko 15 tys. ha gminy Ruciane-Nida wchodzi w skład Mazurskiego Parku Krajobrazowego.


Warto zobaczyć w gminie Ruciane - Nida

Guzianka: śluza z 1879/1899
Kadzidłowo: Park dzikich zwierząt
Ładne Pole: cmentarz staroobrzedowców
Osiniak - Piotrowo: cmentarz staroobrzedowców
Pranie: Leśniczówka Gałczyńskiego
Ruciane - Nida: zabytkowy cmentarz
Ruciane-Nida: budynek XIX wiecznej wyłuszczarni nasion
Ruciane - Nida: kościół z 1910 roku, który z zewnątrz bardziej przypomina pensjonat, niż świątynię
Ruciane - Nida: Dęby Królewskie” , przy szosie do Pisza po lewej stronie, naprzeciwko Wyłuszczarni Nasion; 2 dęby szypułkowe: „Dobko” o obw. 550 cm, wys. 29 m i „Gniewko” o obw. 470 cm, wys. 26 m.
Ruciane - Nida: bunkry z początku XX wieku
Sowiróg - wieś opisana przez Ernsta Wiecherta w "Dzieciach Jerominów". W 1948 roku ostatni mieszkańcy wyjechali do Niemiec. We wsi resztki cmentarza.
Ukta: drewniane domu starowierców,
Ukta: kościół Podwyższenia Krzyża Świętego (XIX w.)
Ukta: stary cmentarz ewangelicki

Wejsuny: kościół neogotycki z 1898 roku
Wojnowo:
- cerkiew z 1923 roku i położony nad jeziorem Duś klasztor staroobrzędowców z XIX wieku,
- w pobliżu wsi głazowisko obejmujące swoim zasięgiem dziewięć hektarów i skupiające 13 tysięcy głazów, dwa z nich (jeden o obwodzie 975 cm i wysokości 1,2 m i drugi o obwodzie 700 cm i wysokości 1 metra) są pomnikami przyrody;
- park kulturowy, w skład którego wchodzą drewniane budynki stanowiące przykład mazurskiego budownictwa ludowego z przełomu XVIII i XIX wieku.


Warto zobaczyć w sąsiednich gminach
Mikołajki
Piecki
Pisz


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Bełdany

  Jezioro Bełdany

  Zbiornik o rozwiniętej linii brzegowej z wieloma półwyspami i zatokami, z których największe leżą po zachodniej stronie jeziora...

 • Guzianka Mała

  Jezioro Guzianka Mała

  Brzegi wysokie, pagórkowate, miejscami strome, otoczone lasami Puszczy Piskiej. Płytkie krańce zachodnie i wschodnie dosyć...

 • Guzianka Wielka

  Jezioro Guzianka Wielka

  Zbiornik o bardzo rozwiniętej linii brzegowej, urozmaiconej rzeźbie dna, miejscami stromych tokach ławicy. Jezioro średnio...

 • Nidzkie

  Jezioro Nidzkie

  Zbiornik o rozwiniętej linii brzegowej, z wieloma zatokami, cyplami i kilkunastoma wyspami, największe w części północnej...

Przewodnik lokalny

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. onmnrn #2759015 | 37.47.*.* 8 lip 2019 15:45

  Pięknie ukształtowane sa to ziemie. Np. w Świętajnie czy w Ukcie zachowało się sporo zabytkowej zabudowy zarówno drewnianej zrębowej jak i czasem szkieletowej i ceglanej. Niestety wiele domów nawet XIX czy XVIII wiecznych jest zaniedbanych lub opuszczonych. W Ukcie niszczeje od lat zaniedbywany okazały dom tuz przy wypożyczalni kajaków po lewej stronie jadąc od Wojnowa. Skoda. Jest tyle metod by uratować zabytki zamiast stawia szaro-cytrynowo -różowe gargamele jak np.w Prusinowie czy jeszcze kurpiowskim Kadzidle.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. TURYSTA #1962719 | 82.230.*.* 28 mar 2016 02:12

  Kiedy Ruciane-Nida zostanie oficjalnie przemianowane na Faryjewo ?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz