Ługwałd: Kopernik na tablicy

2011-09-26 11:13:05 (ost. akt: 2011-09-26 11:24:33)
Mikołaj Kopernik (w środku) z sołtysem Romanem Krawcem (z lewej) i mieszkańcem Ługwałdu Alfredem Prusikiem.

Mikołaj Kopernik (w środku) z sołtysem Romanem Krawcem (z lewej) i mieszkańcem Ługwałdu Alfredem Prusikiem.

Autor zdjęcia: Władysław Katarzyński

W warmińskim Ługwałdzie Mikołaj Kopernik lokował chłopów na łanach opuszczonych w 1517 i 1519 roku. 24 września 2011 roku została tam odsłonięta pamiątkowa tablica, informująca o tym fakcie.

To pierwsza z 38 tablic, które są montowane dzięki unijnemu projektowi „Kopernik Warmiakiem”. Przy tej okazji w Ługwałdzie - pięknie położonej wsi w gminie Dywity – odbyło się „Święto małego dzwonu”, impreza integracyjna dla lokalnej społeczności.
— We wsi zostały tylko dwie rodziny Warmiaków, reszta to ludność napływowa z różnych stron — mówi Roman Krawiec, sołtys Ługwałdu. — Staramy się rozruszać naszą miejscowość, co udaje nam się coraz lepiej.

Komu bije dzwon?
Historia małego dzwonu, który pierwotnie funkcjonował w parowozie, sięga lat przedwojennych. Dzwon był kiedyś ważnym punktem odniesienia dla lokalnej społeczności. Bił każdego dnia w południe, na świętej Anny i podczas pogrzebów mieszkańców wsi. Teraz zawisł w centrum wsi, nieopodal tablicy, informującej o lokacji łanów, opuszczonych w Ługwałdzie przez Mikołaja Kopernika. Do odsłonięcia pamiątki gości zaprosił sam astronom, którego odtwarzał Jarosław Borodziuk, aktor Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.
— Podobne tablice stoją lub wkrótce staną w 38 miejscowościach na Warmii, gdzie lokacji wśród chłopów dokonywał Mikołaj Kopernik, który był wówczas administratorem dóbr Kapituły Warmińskiej — mówi Mariusz Kwas, dyrektor promocji olsztyńskiego starostwa. Tablice jako atrakcja Montaż tablic to finałowy efekt projektu unijnego „Kopernik Warmiakiem”, realizowanego przez Powiat Olsztyński. W efekcie powstały już m.in. przewodniki multimedialne, strona internetowa, flyery informacyjne czy miniaturowe mapy w formie Z-card, poświęcone bogatej działalności Kopernika na Warmii.

Tablice dla turystów
— Jestem przekonany, że tablice wykonane w warmińskim stylu uatrakcyjnią turystycznie te miejscowości — mówi Mirosław Pampuch, starosta olsztyński. Imprezę warmińską w Ługwałdzie zorganizowały sołectwo Ługwałd, Powiat Olsztyński i gmina Dywity.


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodniki lokalne

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy