Robawy: barokowa kaplica z XVIII wieku

2011-10-05 13:07:41 (ost. akt: 2013-07-03 15:30:43)
Robawy: barokowa kaplica z XVIII wieku

Autor zdjęcia: Mieczysław Kalski

Robawy to wieś w powiecie kętrzyńskim, gm. Reszel. W maju 2007 r. kętrzyńscy archeolodzy odkryli tu cmentarzysko, w którym znajdowały się przedmioty z okresu końca wpływów rzymskich i początków wędrówki ludów, czyli od III do IV w.n.e.

Wieś lokowana była na prawie chełmińskim 6 sierpnia 1363 r. na mocy przywileju biskupa warmińskiego Jana. Zasadźcą wsi był Ditlen Robabe. W 1722 r. wieś była w posiadaniu Sebastiana Młodzianowskiego, dworzanina biskupa Teodora Potockiego. Biskup Ignacy Krasicki w Robawach nadał karczmę Piotrowi Makomaskiemu oraz 8 włók Annie Lożance. Sołtysem wsi był Markuszewski.
W maju 2007 r. kętrzyńscy archeolodzy odkryli w Robawach cmentarzysko, w którym znajdowały się przedmioty z okresu końca wpływów rzymskich i początków wędrówki ludów, czyli od III do IV w. n.e. Archeolodzy odkryli 11 grobów ciałopalnych przy czym każdy z nich posiadał inne wyposażenie - męskie zawierały obcięte łby końskie z wędzidłami lub poćwiartowane konie, kobiece natomiast przęśniki, paciorki szklane i zapinki kuszowate z brązu.
W 1733 Markuszewscy (rodzina ówczesnego sołtysa) ufundowali w Robawach kaplicę konsekrowaną pw. św. Anny. Barokowa kaplica została rozbudowana w 1929 r. w ten sposób, że pierwotna kaplica stanowi prezbiterium całej budowli. Wewnątrz kaplica przykryta jest sklepieniem krzyżowym i posiada dach siodłowy. W kaplicy znajduje się rokokowy ołtarzyk - dzieło Chrystiana Bernarda Schmidta. W ołtarzu Pieta z 1671 r. - jest to kopia starszej rzeźby. Ozdobą kaplicy są też cztery cynowe świeczniki (XVIII w.) wykonane w Królewcu. Kaplica należy do parafii w Reszlu.
Na zewnętrznej ścianie kaplicy znajduje się tablica z nazwiskami poległych, pochodząca z pomnika stojącego przed 1945 r. w pobliżu kaplicy.
W okolicy warte obejrzenia są barokowe kaplice stacji różańcowych. Po obu stronach drogi Reszel-Święta Lipka jest ich 15.


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Kaplica Św. Anny w Robawach

    Kaplica Św. Anny w Robawach

    Barokowa kaplica z 1733 roku, ufundowana przez rodzinę ówczesnego sołtysa Markuszewskiego. Obecnie kaplica...

Przewodniki lokalne

Zobacz także

  • Kościół w Wilkowie

    Kościół w Wilkowie

    Kościół z końca XIX wieku. Wilkowo (niem. Wilkendorf) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim,...

  • Kościół pw. Św. Piotra i Pawła

    Kościół pw. Św. Piotra i Pawła

    Powstał w latach 1360 - 1402. Ma 51 metrów długości. Obecny wystró wnętrza pochodzi głównie z XIX wieku....

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy