Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Bisztynek: warto zobaczyć

2010-06-10 15:06:51 (ost. akt: 2011-03-23 22:27:57)
Bisztynek: warto zobaczyć

Bisztynek (niem. Bischofstein), miasto w powiecie bartoszyckim, w województwie warmińsko - mazurskim, liczy ponad 2,5 tys. mieszkańców. Załozone w 1385 roku. Nazwa miasta wiąże się z największym głazem narzutowym na Warmii i Mazurach (Bischofstein to biskupi kamień)

Bisztynek w XVI-XVIII wieku był kilkakrotnie niszczony w czasie wojen i przez pożary. W okresie nowożytnym Bisztynek należał do najlepiej prosperujących miast Warmii, a w niektórych dziedzinach konkurował nawet z Lidzbarkiem. Bisztynek w 1905 roku uzyskał połączenie kolejowe przez Sątopy-Samulewo, Reszel, z Kętrzynem. Szyny w 1945 r. wywiezione zostały na przez Sowietów.

Bisztynek poniósł największe straty w wyniku przejścia frontu zimą 1945 r. Zniszczenia sięgały 40% budynków mieszkalnych i 80% budynków użyteczności publicznej. Środek miasta przez wiele lat nie był praktycznie zagospodarowanyW okolicach Bisztynka przebiega szlak prowadzący śladami wojsk napoleońskich (niebieski, europejski szlak turystyczny) możemy rozpocząć na granicy gmin Kiwity i Bisztynek, pomiędzy Rokitnikiem, a Sułowem.

Szlak jest dobrze oznakowany i nazywany potocznie "kolejową" trasą. Miłośnicy kolei z żalem obejrzą tu rozebrany most, z którego pozostały kamienne przyczółki. Przy drodze Rokitnik - Wozławki, prawie na samej granicy gmin, turysta napotka stadninę koni ze znakomitą kuchnią i noclegami. Dalej idziemy lub jedziemy rowerem (co bardzo polecam) w kierunku Bisztynka dawnym nasypem. W Bisztynku przejedziemy górą kolejowego wiaduktu, dalej miniemy budynek dawnego dworca kolejowego.

Z właścicielami możemy porozmawiać o historii tego budynku i zobaczyć jego stare zdjęcia. Dawny nasyp prowadzi do Sątop i kierując się nim dotrzemy do stacji PKP w Sątopach. Szlak prowadzi też wśród mieszanego lasu, a drzewa oglądać możemy często na wysokości ich wierzchołków, bo taka jest wysokość nasypu. Pomiędzy Sątopami a Pleśnem usytuowany jest prawdziwy raj dla przyrodników i fotografików przyrody. Jest tu rozlewisko będące enklawą dla setek gatunków ptaków, głównie żurawi.
Cały szlak liczy około 25 kilometrów. Z Sątop mamy już bardzo blisko (9km) do Reszla i Świetej Lipki. A do Reszla możemy dojść nieczynną linią kolejową. Niestety bez torów kolejowych zdemontowanych kilka lat temu.
Andrzej Grabowski

Warto zobaczyć w gminie Bisztynek
Bisztynek: gotycki kościół farny pw. św. Macieja i Przenajdroższej Krwi Pana Jezusa
Bisztynek: kościół cmentarny pw. św. Michała z lat 1618-1632, z dobudowaną wieżą i zakrystią w 1892 r.
Bisztynek: plebania pseudogotycka z końca XIX w.
Bisztynek; kościół poewangelicki z II poł. XIX w. w odbudowie po pożarze w latach 70tych XX w.
Bisztynek: kamieniczki z XIX i XX w.
Bisztynek: Brama Lidzbarska wybudowana w latach 1481-1547
Bisztynek: Diabelski Kamień", olbrzymi głaz narzutowy w pobliżu szkoły podstawowej
Grzęda: kościół z końca XVIII wieku
Prosity: kościół z XIV wieku
Paluzy: kościół z 1400 roku, przydrożne kapliczki
Sątopy: kościół z 1380 roku
Sułowo: gotycki kościół
Wozławki: kościół pw. św. Antoniego Opata, salowy z zakrystią od północy wybudowany został w latach 1370-1380

Warto zobaczyć w sąsiednicgh gminach
Bartoszyce
Jeziorany
Kiwity
Kolno
Korsze
Reszel
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. MarMac #1085091 | 88.220.*.* 14 maj 2013 21:57

    Bisztynek warto zobaczyć, ale to nie Mazury. To Warmia!

    ! - + odpowiedz na ten komentarz