Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Nidzica: warto zobaczyć

2011-11-22 13:20:50 (ost. akt: 2013-07-29 11:02:16)
Widok na zamek

Widok na zamek

Autor zdjęcia: Jerzy Grala

Zamek krzyżacki, kamień tatarski czy rezerwat źródeł Łyny, to tylko niektóre atrakcje, jakimi turystów kusi 15- tysięczna Nidzica, nazywana "Bramą na Mazury".

Nidzica (dawniej Nibork, niem. Neidenburg, prus. Nīdaspils). Pierwszy obiekt obronny założyli tu Krzyżacy w połowie XIII wieku. 7 grudnia 1381 r. osada otrzymała prawa miejskie z rąk wielkiego mistrza zakonu Winricha von Kniprode. Do początków XVIII wieku miasto omijały kataklizmy. W 1804 roku pożar zniszczył w Nidzicy pond 60 domów i kościół.

Gwałtowny rozwój Nidzicy przypadł na druga połowę XIX wieku. W 1888 miasto otrzymało połączenie kolejowe z Olsztynem i Działdowem, w 1900 dodatkowe z Wielbarkiem (zlikwidowane w 2001 roku). W 1905 w Nidzicy mieszkało prawie 5 tysięcy osob. .

W 1914 roku wojska rosyjskie splądrowały i spaliły miasto. W plebiscycie w 1920roku przytłaczająca większość mieszkańców opowiedziała się za Niemcami - za Polską padło tylko kilkadziesiąt głosów. Tym samym Nidzica znalazła się w granicach Niemiec, w pobliżu przebiegała granica z Rzeczpospolitą Polską. Po stronie polskiej leżało np. pobliskie Janowo.
Nidzica była pierwszym miastem w Prusach, które w styczniu 1945 roku zdobyła Armia Czerwona. I jak wiele innych później została złupiona i spalona. W Nidzicy był wtedy rosyjski pisarz noblista Aleksander Sołżenicyn, który opisał, mordy i gwałty czerwonoarmistów w Nidzicy.

625 - letnią Nidzicę leżącą nad rzeką Nida, tuż przy trasie krajowej z Warszawy do Gdańska, odwiedza co roku wielu turystów. Najważniejszy zabytek Nidzicy to XIV- wieczny (jeden z największych na Mazurach) zamek krzyżacki, który dumnie wznosi się nad miastem. W komnatach zamku zachowały się gotyckie sklepienia i unikatowe malowidła, a w zamkowym muzeum wśród eksponatów znajdują się niespotykane gdzie indziej w Polsce garnki, wykopane pod nidzickim miejskim rynkiem. Ustawiane dnem do góry stanowiły warstwę izolacyjną pod średniowiecznymi domami. W zamku swoją zbrojownię mają rycerze z Bractwa Rycerskiego Komturii Nidzickiej. Nidzica i jej okolice to także wspaniałe jeziora i rezerwaty przyrody.

12 km na północ od miasta, tuż za wsią Łyna, rozpoczyna swój bieg rzeka o tej samej nazwie. W rezerwacie "Źródła rzeki Łyny im. prof. Romana Kobenzy", spod wysokich na 40 metrów zboczy doliny, wypływają cieki wodne dające początek rzece, tworząc niepowtarzalny krajobraz. 4 kilometry od Łyny, w Orłowie, znajduje się Rezerwat Żółwia Błotnego.

Coraz bardziej docenianą miejscową atrakcją turystyczną stają się spływy kajakowe górnym biegiem Łyny, od Wólki Orłowskiej lub Brzeźna Łyńskiego oraz rzeką Omulew od przystani w Jabłonce, na jeziorze o tej samej nazwie. Najbardziej cenioną atrakcją tych spływów jest dzika, niezagospodarowana jeszcze przyroda.

Rezerwaty w okolicy Nidzicy
1. Źródła rzeki Łyny – został utworzony w celu zachowania źródeł rzeki
2. Rezerwat Jezioro Orłowo - ochrona żółwia błotnego.
3. Koniuszanka I - utworzony dla ochrony przyrody nieożywionej
4. Koniuszanka II ma na celu zachowanie niezwykle malowniczego, przełomowego odcinka rzeki Koniuszanka. Zobacz.

Szlaki turystyczne w powiecie nidzickim: zobacz

Warto zobaczyć w Nidzicy i okolicy


Nidzica; kościół ewangelicko-augsburski p. w. św. Krzyża:
W XIX wieku poważny odsetek mieszkańców Nidzicy stanowili katolicy, którzy nie mając kościoła, chodzili na msze św. do pobliskiego Janowa, leżącego w Królestwie Kongresowym. Kiedy jednak zaczęto pilnie strzec granicy, w latach 1858-1860 zbudowano kościół w Nidzicy. 30 lat później dobudowano wieżę i plebanię. W 1948 roku kościół przejęli ewangelicy.

Nidzica: pozostałości po murach obronnych miasta:
Całość murów wzmocniona była piętnastoma basztami. Resztki 2 baszt stoją do dzisiaj. Została wzniesiona w II połowie XIV wieku. Ściany zbudowane są z kamienia na wapiennej zaprawie i wypełnione gruzem.

Nidzica: gotycki klasztor:
Zbudowany z kamienia i cegły w stylu gotyckim w XIV wieku wraz z murami miejskimi. Pełnił funkcję obronną. W późniejszym czasie był obiektem sakralnym.

Nidzica; ]
Pierwotny kościół z końca XIV wieku. Od roku 1542 ewangelicki. W 1807 roku Francuzi urządzili w nim piekarnię polową. Wielokrotnie przebudowywany po pożarach i zniszczeniach wojennych. W 1948 roku kościół przejęli katolicy.

Nidzica: kamień tatarski - największy na Mazurach głaz narzutowy:
Według legendy, w 1656 nieopodal tego kamienia, oddział tatarski rozbił swój obóz. Widać stąd doskonale zamek. Tatarzy chcieli o zmierzchu zaatakować warownię. A straż zamkowa z uwagą śledziła ich poczynania. Mimo zakazu strzelania, młody żołnierz Jan Nowak z armaty wystrzelił. Tatarzy uciekli w popłochu. W nagrodę Jan otrzymał ziemię i worek złota, którego nie zdążył wydać za życia. I ponoć do dzisiaj jego duch krąży po krużgankach zamkowych

Nidzica: XIX- wieczny ratusz
Nidzica: stary cmentarz żydowski (początek XIX w.) i nowy cmentarz żydowski (koniec XIX w.), z zachowanymi kilkudziesięcioma nagrobkami

Zagrzewo: zespół dworsko – pałacowy
Żelazno: Kościół p.w Św. Andrzeja Boboli zbudowany z ciosanych kamieni z 1880 roku
Bolejny: [url=http://nidzica.wm.pl/9369,Bolejny-niemieckie-bunkry-z-czasow-II-Wojny-Swiatowej.html]Niemieckie bunkry z czasu II Wojny Światowej
Kanigowo: kościół p.w. Podwyższonego Krzyża Świętego z XV w.
Łyna: Kościół p. w Najświętszego Serca NMP z XVIIIw.
Warto zobaczyć w sąsiednich gminach:
Jedwabno
Janowiec Kościelny
Janowo
Kozłowo
Olsztynek

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Zamek w Nidzicy

    Zamek w Nidzicy

    Zamek w Nidzicy (niem. Neidenberg) Krzyżacy zbudowali w latach 1370-1407. W 1945 roku zbombardowały go...

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ryszard oswald bandycki #1277190 | 83.24.*.* 22 gru 2013 13:10

    Neidenburg - dzisiejsza Nidzica po plebiscycie nie znalazł się, tylko pozostał w granicach Prus Wschodich,gdyż nigdy przedtem do Polski nie należał.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz