Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Wojnowo: mazurska wieś założona przez Rosjan

2011-05-01 17:00:00 (ost. akt: 2011-04-30 23:08:16)
Wojnowo: świątynia staroobrzędowców z 1921 roku

Wojnowo: świątynia staroobrzędowców z 1921 roku

Autor zdjęcia: Krzysztof Worobiec

Mało kto wie, że kilkanaście wsi na Mazurach założyli Rosjanie. Pojawili się po upadku Powstania Listopadowego. W Prusach szukali miejsca, gdzie będą mogli bez przeszkód wyznawać swoja religię. Mowa o staroobrzędowcach, prawosławnych, którzy nie przyjęli reformy cerkwi prawosławnej przeprowadzonej w XVIII wieku.

Wojnowo (niem. Eckertsdorf) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie piskim, w gminie Ruciane-Nida nad jeziorem Duśś.

Wieś została założona przez staroobrzędowców, którzy przybyli do wschodnich Prus z guberni suwalskiej. Ich osadnictwo zaczęło się w 1830 roku. Staroobrzędowcy założyli wsie Wojnowo, Gałkowo, Iwanowo, Kadzidłowo, Mościska (Nikołajewo), Ładne Pole (Śwignajno), Piaski, Piotrowo-Osiniak i Zameczek.

W 1846 roku wybudowali w Wojnowie swój kościół z dzwonnicą. Po pożarze w 1921 wybudowano z czerwonej cegły nową świątynię.

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Mikołajki - Iznota - Wigryny - Ukta - Wojnowo - Mikołajki

  Atrakcje: Iznota -plaża Puszcza Piska Wygryny - Stary cmentarz ewangelicki Ładne pole - Cmentarz staroobrzędowców Ukta - Kościół z XVI wiecznym obrazem Wojnowo - Klasztor prawosławny, Cerkiew prawosławna, Molenna staroobrzędowców, Klasztor staroobrzędowców,...

 • Szlak Krutyni

 • Duś

  Jezioro Duś

  Linowo-szczupakowy zbiornik o przeciętnie rozwiniętej linii brzegowej, z maleńką wysepką u północno-wschodnich brzegów. Brzegi...

Przewodnik lokalny

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. podpis #80332 | 83.19.*.* 19 paź 2010 13:34

  polecam tę stronkę http://www.philipponia.republika.pl/ w prawdzie to trochę oldschoolowa witrynka ale da się wychwycić co trzeba dla ciekawskich tego tematu

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz