Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Wiśniowo Ełckie: kościół z czerwonej cegły

Wiśniowo Ełckie: kościół z czerwonej cegły

Autor zdjęcia: Urząd Gminy w Prostkach

Wiśniowo Ełckie to wieś położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ełckim, w gminie Prostki. Kościół w Wiśniowie Ełckim powstał około 1904 roku. Jest zbudowany z czerwonej cegły na fundamentach z kamienia.

Parafia pod wezwaniem Matki Boskiej Gromnicznej w Wiśniowie Ełckim do 25.III.1992 r. wchodziła do grupy parafii dekanatu św. Wojciecha w Ełku i należała do Diecezji Warmińskiej. Na przestrzeni ostatnich lat parafia należała kolejno do dekanatu św. Wojciecha w Ełku, następnie do dekanatu św. Rafała w Ełku, a z chwilą utworzenia dekanatu w Rajgrodzie, już w ramach nowej diecezji Ełckiej, Wiśniowo weszło do nowego dekanatu w Rajgrodzie.

Proboszczem parafii od 1964 r. do 2001 r. był ks. prałat Zdzisław Świniarski, a od października 2001r. proboszczem został ks. dr Waldemar Brodziak.

Do kościoła prowadzą dwa wejścia boczne. Są dwa przedsionki boczne. Wejście zasadnicze do kościoła jest od strony prawej, tu na zewnątrz wisi tablica z porządkiem nabożeństw. Przedsionek drugi od strony północnej jest otwierany rzadziej, stąd prowadzi wejście na chór - na chórze organy.

Kościół jest trójnawowy, nawa główna szeroka, ze sklepieniem beczkowym. Nawy boczne wąskie, wydzielone przez słupy filarowe - po dawnych balkonach bocznych. Na ścianach umieszczone są stacje drogi krzyżowej. Kościół ma dwa poziomy niedużych okien. W bocznych nawach znajdują dwa boczne ołtarze. Prezbiterium.Ołtarz główny z nadstawą, we wnęce w środku figura M.B. Wniebowziętej. Tabernakulum pancerne. Ołtarz centralny z drewna, estetyczny, z prawej strony lektorium, z lewej ambona. Jest krekencja. Prezbiterium udekorowane licznymi kwiatami.

Zakrystia. Ma wejście przez mały przedsionek. To pomieszczenie średniej wielkości, okna niskie szerokie, sufit - małe kasetony. Wyposażenie: szafy, kredencja, wieszaki na komże. Na ścianach: krzyż, portrety Ojca św., Prymasa Polski, Biskupa Ełckiego.


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB