Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Hotel Krasicki z Lidzbarka Warmińskiego najlepszy w Londynie

2012-01-20 14:00:54 (ost. akt: 2012-01-21 12:13:00)
Magdalena Dowgiałło, dyrektor ds. operacyjnych Hotelu Krasicki, podczas ceremonii wręczania nagród w Hotelu Savoy w Londynie

Magdalena Dowgiałło, dyrektor ds. operacyjnych Hotelu Krasicki, podczas ceremonii wręczania nagród w Hotelu Savoy w Londynie

Autor zdjęcia: Hotel Krasicki

W niewielkim Lidzbarku Warmińskim na Warmii, w Polsce, jest najlepszy hotel na świecie - dowiedzieli się wybitni przedstawiciele światowego biznesu turystycznego, obecni w Londynie na gali International Best Hotel Awards.

Podczas Gali rozdania nagród, która odbyła się 18 stycznia 2012 roku w Hotelu Savoy w Londynie, Hotel Krasicki w Lidzbarku Warmińskim sięgnął po nagrodę główną w kategorii “Best New Hotel Construction & Design”.
Oczywiście określenie "najlepszy hotel na świecie" zawiera pewne uproszczenie, jest skrótem myślowym. Hotel na przedzamczu lidzbarskiego zamku został zgłoszony do tego prestiżowego, międzynarodowego konkursu i zwycięsko pokonał kolejne etapy: najpierw krajowy, potem europejski, w końcu zwyciężył w finale światowym w kategorii “Best New Hotel Construction & Design”. Doceniono wysiłek projektantów i budowniczych obiektu, którzy mieli karkołomne zadanie pogodzenia starego z nowym, tradycji z nowoczesnością. Hotel powstał bowiem na historycznym przedzamczu jednego z najwspanialszych zabytków architektury Warmii i Mazur - zamku biskupów warmińskich.

Rodził się w bólach


Przedzamcze lidzbarskiego zamku biskupów, słusznie nazywanego perłą architektury gotyckiej, nie miało szczęścia do gospodarzy. Przez wiele lat nie było pomysłu ani pieniędzy na jego zagospodarowanie, przez co piękne zabytkowe mury (nie mówiąc o wnętrzach) niszczały w oczach.
Niszczejącym obiektem zainteresował się Andrzej Dowgiałło, znany na Warmii i Mazurach przedsiębiorca branży turystycznej, który wcześniej podniósł z ruin kompletnie zdewastowany zamek krzyżacki w Rynie na Mazurach. Dziś działa tam luksusowe Centrum Hotelowo-Konferencyjne, w którym pokoje trzeba rezerwować z wielodniowym wyprzedzeniem - i to nie tylko w sezonie letnim.
Dowgiałło w Lidzbarku natknął się na silne lobby obrońców zamku. Obrona polegała na niedopuszczeniu do jakichkolwiek zmian na przedzamczu. Na szczęście ruch obrońców, który można by złośliwie nazwać Ruchem Wspierania Dalszej Dewastacji Lidzbarskiego Przedzamcza, nie wytrzymał siły argumentów i prace ruszyły. Autorami projektu byli olsztyńscy architekci Katarzyna i Grzegorz Dżus.

Parkingu nie będzie


Obrońcy z RWDDLP nie zrezygnowali, kontynuowali swą ciężką prace także podczas trwania budowy. Już wcześniej inwestor uznał racje kierownictwa Muzeum Warmii i Mazur (jego oddział znajduje sie w lidzbarskim zamku) i zmienił koncepcję usytuowania parkingu. Zamiast - jak pierwotnie zakładano - podziemnego parkingu pod dziedzińcem, "wyprowadzono" samochody na powierzchnię, wyznaczając miejsca parkingowe w dawnej fosie pomiędzy zamkiem i przedzamczem. Jak łatwo się domyśleć, także ten parking został wszechstronnie oprotestowany przez znanych nam już obrońców.

Jest nagroda


Podczas prac wywieziono z zabytkowych wnętrz sterty rupieci i gruzu. Odkryto stare mury, które - idąc za dobrym przykładem zamku w Rynie - wyeksponowano na zewnątrz bądź pod szkłem - jak np. w jednej z sal restauracyjnych, gdzie goście mogę je oglądać przez specjalne szyby w podłodze. Zarówno inwestor, jak i sami budowlańcy, pieczołowicie pochylali się nad każdym niemal starym kamieniem, chcąc zachować jak najwięcej z klimatu historii tego miejsca. Ta pieczołowitość kosztowała inwestora dodatkowe kilka milionów, nie mówiąc o dodatkowym wysiłku ekip podczas budowy.
Po otwarciu nawet sceptycy musieli docenić efekt końcowy. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć, które wykonano w trakcie budowy. Hotel Krasicki to nie tylko mury i wnętrza, to także pięknie zharmonizowane działania, mające na celu popularyzację historii i dawnych mieszkańców tego miejsca.
Hotel w tak niezwykłym miejscu, w tak niezwykły sposób zaadaptowanym, znalazł uznanie u wymagających jurorów międzynarodowego konkursu International Best Hotel Awards. Został zgłoszony w kategorii Best New Hotel Construction & Design. Ogółem jest 13 kategorii, m.in. Najlepszy Hotel, Najlepszy Mały Hotel, Najlepszy Hotel Konferencyjny, Najlepszy Hotelowy Marketing czy Najlepsza Hotelowa Strona Internetowa. Zatem jeżeli chcemy być dokładni powinniśmy powiedzieć, że Hotel Krasicki jest w trzynastce najlepszych hoteli świata. Po listopadowym sukcesie Wielkich Jezior Mazurskich (miejsce w finałowej czternastce najpiękniejszych miejsc na Ziemi), to drugi światowy sukces Warmii i Mazur.
Hotel Krasicki działa od maja 2011 roku, otrzymał już kilka prestiżowych nagród i nominacji do nich, m.in.: LUKSUSOWA MARKA ROKU 2011, MP Recommended 2011, WYDARZENIE ROKU 2011 w kategorii Inwestycja Roku oraz otrzymał nominacje do nagrody HOTEL Z POMYSŁEM oraz w Plebiscycie Hotel Roku 2012 w kategorii PREMIERA.


Na mapie zaznaczyliśmy dobudowaną wieżę w części południowej lidzbarskiego Przedzamcza.

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Zamek w Lidzbarku Warmińskim

  Zamek w Lidzbarku Warmińskim

  Zamek budowano w latach 1350-1401.Prace budowlane rozpoczęto w rok po przeniesieniu z Ornety (niem. Wormditt)...

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. krzyżak #1264967 | 31.175.*.* 7 gru 2013 23:07

  do NG, Lidzbark ma piękne zabytki przecież to kiedyś stolica księstwa była, ale komuna zrobiła swoje i zrobiła z niego całkiem brzydkie miasto

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. nie ma jak troska o zabytek #539537 | 46.134.*.* 1 lut 2012 18:57

  "Dowgiałło w Lidzbarku natknął się na silne lobby obrońców zamku. Obrona polegała na niedopuszczeniu do jakichkolwiek zmian na przedzamczu. Na szczęście ruch obrońców, który można by złośliwie nazwać Ruchem Wspierania Dalszej Dewastacji Lidzbarskiego Przedzamcza, nie wytrzymał siły argumentów i prace ruszyły." No, no - niezła interpretacja rzeczywistości - jak dla mnie to dość ciekawe (i chyba obraźliwe) określenie wielu utytuowanych specjalistów i profesorów, którzy zasiadali w Wojewódzkiej Radzie Ochrony Zabytków i negatywnie zaopiniowali niepohamowane próby przebudowania przez inwestora wszystkiego na historycznym przedzamczu warowni. No ale najlepszy "kompromis" to jest podobno wtedy, gdy nasze jest na wierzchu, prawda? Smutne

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. NG #535171 | 83.21.*.* 29 sty 2012 20:22

   DUMA REGIONU!

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. kasia #533755 | 89.228.*.* 28 sty 2012 19:23

   Gratulacje!!!!!

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. thefuzz #526273 | 62.121.*.* 24 sty 2012 11:31

    gratulacje! Świetna robota. Jako były mieszkanieć LW po prostu wstydziłem sie, ze zabytkowe budynki przedzamcza były w takim stanie. Panu Dowgialle należą się brawa, jak i władzom lokalnym za odwagę przy podejmowaniu decyzji. Jedyne co mnie razi to fakt, że na lokalnych forach leje się jad (ta małomiasteczkowa zawiść) o co? dlaczego? Szkoda, że "gorzkie żale" przesłaniają fakt, że o LW można wreszcie mówić jako o prawdziwej (a nie minionej) perle Warmii.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. to jest to #524425 | 81.190.*.* 22 sty 2012 22:41

    gratulacje. Ldzbark zabłysnął na światowej scenie hotelarskiej. Takich nagród nie dostaje się po znajomości.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz