Jeziorak Pana Samochodzika

Wielka Żuława z lotu ptaka

Wielka Żuława z lotu ptaka

Autor zdjęcia: Krystian Knobelsdorf

Jeziorak jest najdłuższym jeziorem w Polsce. Jego piękno w przygodach Pana Samochodzika sławił Zbigniew Nienacki. Wioska Jerzwałd nad jego północnym brzegiem, w której autor mieszkał, była pierwowzorem wsi Skiroławki w znanej powieści dla dorosłych.


Na Jezioraku znajduje się wiele zatok, półwyspów i 16 wysp. Największe z nich to Wielki Ostrów (Wielka Żuława - największa "jeziorowa" wyspa w Polsce) i Wielki Bukowiec. Jezioro połączone jest z Kanałem Elbląskim. Brzegi jeziora są zalesione — północne wysokim drzewostanem, a południowe niskim.

Nad Jeziorakiem leży miasto Iława.
 Jeziorak jest świetną alternatywą na wypoczynek w ciszy i spokoju, z dala od miejskiego zgiełku i tysięcy turystów spędzających wakacje na Wielkich Jeziorach Mazurskich.

Jeziorak dzieli się na Mały i Duży. Brzegi tego mniejszego w całości okala Iława. Ale wystarczy minąć prześwit pod mostem przy ulicy Konstytucji 3 Maja i już wpływamy na szerokie, mające ponad trzydzieści kilometrów długości wody. 
Akwen jako pierwszy i jedyny jak dotychczas w województwie warmińsko-mazurskim posiadają własny system oczyszczania ze statkiem śmieciarką na czele.

Zarządza nim powołany do tego celu Związek Gmin „Jeziorak”, który wybudował na brzegach 27 darmowych pomostów dla wodniaków. Do tego dodajmy rozbudowaną sieć marin: w Iławie, Siemianach, Jażdźówkach, Makowie, Sarnówku, Szałkowie, Chmielówce i Matytach.
Grób Zbigniewa Nienackiego na cmentarzu w Jerzwałdzie

Jeziorak jest również tematem książki: "Nowe przygody Pana Samochodzika", gdzie tytułowy bohater szuka skarbów zrabowanych podczas II wojny światowej.

Jeziorak był szczególnie bliski autorowi książki Zbigniewowi Nienackiemu, który od 1967 roku do śmierci w 1994 żył i tworzył w Jerzwałdzie. To wioska położona w pobliżu Jezioraka na północ od Iławy.

Jego grób znajduje się na miejscowym cmentarzu, a na domu, w którym mieszkał, wisi okolicznościowa tablica. Wieś i jej mieszkańcy są pierwowzorem wsi Skiroławki opisanej w powieści Nienackiego "Raz w roku w Skiroławkach".


kk

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Szlak żeglarski Iława - Siemiany

  Jeziorak to typowe jezioro rynnowe o powierzchni 34,60 km²(szóste w Polsce), wymiary: 27,45 × 2,4 km (najdłuższe w kraju). Proponowany szlak prowadzi z Iławy do wsi letniskowej Siemiany na zachodnim brzegu. Trasa jest ciekawa krajoznawczo i żeglarsko....

 • Jeziorak

  Jezioro Jeziorak

  Piąte co do wielkości i najdłuższe jezioro Polski. Jeziorak leży na zachodnich krańcach województwa warmińsko-mazurskiego,...

Przewodniki lokalne

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ewa #2045865 | 78.131.*.* 13 sie 2016 21:36

  Jeziorak jest wspaniałym jeziorem dla żeglarzy, którzy lubią wypoczynek bez "motorowodniaków". Gmina ogarnęła i postawiła tojki na wyspach i pływające keje. Ale co z tego? Nadal jedynymi miejscami , w których można się zaopatrzyć w chleb, coś do niego i papier toaletowy - sa tylko i wyłącznie Siemiany. I gdzie tu atrakcja pływania, jeśli jedyną keją na takim (najdłuższym w Polsce jeziorze) - są Siemiany? Nigdzie indziej nie dało się zrobić przystani z keją żeglarską, polem namiotowym, prysznicami i wc? Przecież za to wzielibyście kasę, a na Jeziorak przyciągnęlibyście ludzi. W ty,m roku posucha na Jezioraku, a każdy z którym rozmawiałam powiedział to samo: bryndza... jak tu żeglować jak nie ma dokąd? żeby choć były jakieś knajpki na brzegach... Jeziorak nie ma gospodarza i pomysłu na to najwspanialsze jezioro w Polsce. Obudźcie się!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Polecamy