Edukacja na łonie natury kilka kilometrów od Olsztyna

2023-04-20 08:49:47 (ost. akt: 2023-04-20 10:35:14)
Edukacja na łonie natury kilka kilometrów od Olsztyna

Autor zdjęcia: Mat. partnera

Zaledwie kilka kilometrów od stolicy Warmii i Mazur znajduje się urokliwa leśna miejscowość – Kudypy. To właśnie tutaj znajduje się siedziba Nadleśnictwa Kudypy, Ośrodek Edukacji Ekologicznej oraz ogród botaniczny Leśne Arboretum Warmii i Mazur. Leśny potencjał oraz bliskość miasta wojewódzkiego sprawiły, że to właśnie Kudypy stały się lokalnym centrum edukacji przyrodniczej odwiedzanym corocznie przez kilkanaście tysięcy turystów.

Leśne Arboretum Warmii i Mazur to jedyny ogród botaniczny w regionie. W starym warmińskim lesie leśnicy posadzili bogatą kolekcję drzew i krzewów – zarówno rodzimych, jak i obcego pochodzenia, w sumie ponad tysiąc gatunków i odmian. Wędrując leśnymi ścieżkami, w przyjemny sposób poznamy otaczającą nas przyrodę. Wiosną kwitną tu różaneczniki oraz azalie, magnolie i liczne drzewa owocowe, latem zachwyca dereń kousa i berberysy, a na powitanie jesieni zakwitają kolorowe hortensje. Spacerując kładką przez torfowisko, zobaczymy zadziwiającą żabę moczarową, której samce w okresie godowym stają się niebieskie. Po zakończeniu wycieczki warto na chwilę zatrzymać się w „zakątku relaksu” i odpocząć w zawieszonym między drzewami hamaku.

Fot. Mat. partnera

Arboretum jest jednym z obiektów Ośrodka Edukacji Leśnej – leśnicy prowadzą na terenie ogrodu zajęcia edukacyjne dla grup zorganizowanych. Na zielone lekcje najczęściej wybierają się uczniowie olsztyńskich szkół, ale istnieje możliwość organizacji warsztatów przyrodniczych również dla innych grup. Ofertę edukacyjną Nadleśnictwa uzupełnia pełen przyrodniczych tajemnic Leśny Strych Niesamowitości – interaktywna sala edukacyjna stworzona na strychu budynku przy Arboretum. Zaglądając na poddasze, poznamy m.in. ziemskie monstrum, zajrzymy do barci czy też wysłuchamy sowiego koncertu – a to zaledwie kilka z kryjących się tam tajemnic.

Jeśli ktoś zamierza w kudypskim lesie spędzić cały dzień, warto skorzystać ze ścieżek dydaktycznych lub wyznaczonych szlaków pieszych i wybrać się na wędrówkę do pobliskiego Gietrzwałdu lub przemierzając urokliwą ścieżkę wzdłuż brzegów jeziora Ukiel, dotrzeć do zamku Mikołaja Kopernika na olsztyńskiej starówce.

Więcej informacji na temat oferty edukacyjnej Nadleśnictwa Kudypy na stronie
www.kudypy.olsztyn.lasy.gov.pl

Fot. Katarzyna Wróblewska

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy