Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Kajakiem z Ostródy do Starych Jabłonek

2010-07-01 12:03:57 (ost. akt: 2011-07-18 19:30:48)
Kajakiem z Ostródy do Starych Jabłonek

Długość całej trasy w obie strony wynosi 33,5 kilometra. Prowadzi z Jeziora Drwęckiego kanałem na jezioro Pauzeńskie i dalej na jeziora Szeląg Wielki i Szeląg Mały.

Z przystani Klubu Sportowego „Sokół” wypływamy w kierunku wejścia do Kanału Ostróda-Stare Jabłonki i do śluzy Ostróda, gdzie następuje podniesienie o 1,4 metra. Dalej płyniemy kanałem. Za mostem drogi międzynarodowej numer 7 wpływamy na jezioro Pauzeńskie i tu trzymamy się stale prawego brzegu, czyli toru statków, aż do śluzy „Mała Ruś”. Po jej przekroczeniu (tu znów podniesienie o 1,4 metra) płyniemy przez 5,5 kilometra cudownym szlakiem kanału, który jest otoczony po obu stronach wyniosłem sosnowym lasem, wchodzącym w skład Nadleśnictwa Stare Jabłonki.

Po przepłynięciu w ciszy i cudownym otoczeniu przyrody wypływamy na rozległe wody jednego z najpiękniejszych jezior Mazur Zachodnich — Szeląg Wielki.
 Powierzchnia jeziora wynosi 599 ha, długość 12,7 km, szerokość dochodzi do 800 metrów. Cała środkowa część brzegu od strony wschodniej jest nie zalesiona, a pozostałe brzegi pokrywa las sosnowy i mieszany. My po wypłynięciu z kanału kierujemy się w prawo do kanału pod mostami drogowym i kolejowym (trasa Toruń-Olsztyn). Jezioro Szeląg Wielki należy do bardzo głębokich, maksymalna jego głębokość wynosi 35,5 metra. Wody jeziora są bardzo czyste i chłodne i dlatego żyją tu bardzo szlachetne ryby: sielawa, sieja, węgorz i inne.


Po przepłynięciu kanałem pod mostem znajdujemy się na jeziorze Szeląg Mały, którego powierzchnia wynosi 84 ha, zaś długość 2,5 km. Jezioro jest położone w kotlinie, której brzegi okryte są pięknym, starym lasem sosnowym. Bezpośrednio po wpłynięciu na jezioro mamy po lewej stronie przystań Stanicy Wodnej PTTK, gdzie możemy zatrzymać się na biwak i dłuższy postój, bowiem jest to bardzo urokliwe miejsce. Tu również możemy skorzystać z kawiarni i bufetu.

Po relaksie udajemy się wokół jeziora, by zwiedzić wszystkie jego zakątki. Kolejnym ośrodkiem po lewej stronie z przystanią nad wodą, a obiektami na wzgórzu jest Ośrodek Wypoczynkowy „Elemis”. Dalej po tej samej stronie widzimy na dole przystań, a u góry Hotel „Anders".
 W drodze powrotnej płyniemy prawą strona jeziora Szeląg Wielki. Tu leży wieś Kątno, na tej wysokości możemy przeciąć jezioro, by wrócić do kanału prowadzącego nas do Ostródy.

Można też w drodze powrotnej odnaleźć na jeziorze Szeląg Wielki miejsce, z którego wypływa rzeka Tabórzanka, prowadząca do jeziora Tabórz. Tak dopłynęlibyśmy do centrum rezerwatu „Sosny Taborskie”. Jest to jednak dość trudna trasa. Wypad w te rejony należy zaplanować oddzielnie. 


Na mapie poniżej zaznaczyliśmy Ostródę i Stare Jabłonki. Aby zobaczyć całą trasę kliknij w mapę szlaku obok.
Tadeusz PeterCzekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Szlak kajakowy Ostróda - Stare Jabłonki

  Szlak prowadzi z Jeziora Drwęckiego kanałem na jezioro Pauzeńskie i dalej na jeziora Szeląg Wielki i Szeląg Mały. Trasa prowadzi przez najpiękniejsze okolice Mazur Zachodnich. Wariantowo możemy dopłynąć na jezioro Tabórz, znajdujące się w samym centrum...

 • Drwęckie

  Jezioro Drwęckie

  Duży zbiornik o urozmaiconym kształcie - północnej rynnie z duża, wysoką i zalesioną wyspą i rynnie samborowskiej biegnącej...

 • Szeląg Mały

  Jezioro Szeląg Mały

  Śródleśne jezioro podzielone przewężeniem na płytkie ploso północne i głębsze ploso południowe. Ławica przybrzeżna piaszczysto-mulista.

 • Szeląg Wielki

  Jezioro Szeląg Wielki

  Malownicze rynnowe jezioro leżące około 6 km na wschód od Ostródy, na obrzeżach rozległego kompleksu Lasów Taborskich z rezerwatem...

Przewodniki lokalne

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB