Gmach Gimnazjum nr 1 w Ełku

Gmach Gimnazjum nr 1 w Ełku - o atrakcji

Kategoria
Ciekawe miejsca > Budynki i budowle
Miejscowość, gmina
Ełk, gmina Ełk (miasto), Mazury
Adres
Ul. Jana i Hieronima Małeckich 1, 19-300 Ełk
Dane kontaktowe
Tel. fax (87) 732 - 63 - 90
Strona www
g1.miasto.elk.pl/
Adres e-mail
g1@miasto.elk.pl
Gmina
Ełk (miasto)
Nawiązujący do neogotyku gmach sądu mieszczący dziś Gimnazjum nr 1 i Szkołę Podstawową nr 2, wzniesiony został w latach 1877-1881. Przebiegająca przed nim ulica Małeckich przypomina czasy, w których Mazury po raz pierwszy zaistniały jako ośrodek kultury polskiej.
Nawiązujący do neogotyku gmach sądu mieszczący dziś Gimnazjum nr 1 i Szkołę Podstawową nr 2 wzniesiony został w latach 1877-1881. Przebiegająca przed nim ulica Małeckich, przypomina czasy, w których Mazury po raz pierwszy zaistniały jako ośrodek kultury polskiej.
Okazały budynek sądu krajowego zbudowano przy ówczesnym Placu Królowej Luizy w latach 1877-1881. Ranga sądu i rozmiary budynku dodawały miastu prestiżu. Budynek wzniesiono czerwonej cegły w wystroju nawiązującym do gotyku. Na fasadzie budynku widzimy występy z lica elewacji zwane ryzalitami. Przedłużenie ryzalitów poza obręb korpusu, w stronę przeciwległą do fasady, stanowią skrzydła. Otwory w budynku w drugiej i trzeciej kondygnacji zamknięte łukiem pełnym, w pierwszej kondygnacji łukiem pełnym i odcinkowym. Pierwsza kondygnacja została wydzielona rozbudowanym gzymsem kordonowym. Fasada i ściany boczne zwieńczono gzymsem arkadowym.

Gmach Gimnazjum nr 1 w Ełku - zdjęcia

Posiadasz zdjęcia tej atrakcji i chcesz podzielić się nimi z innymi miłośnikami regionu? Kliknij tutaj!


Podobne atrakcje

W pobliżu

Polecamy w okolicy