Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce

Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce - o atrakcji

Kategoria
Ciekawe miejsca > Budynki i budowle > Kościoły i klasztory
Miejscowość, gmina
Święta Lipka, gmina Reszel, Mazury
Adres
Św. Lipka 29, 11-440 Reszel
Dane kontaktowe
Centrala; 89 755 14 81
Kancelaria parafialna: tel. 89 755 35 12
Dom Pielgrzyma: 89 755 35 44
Strona www
www.swlipka.org.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=3&Itemid=2
Adres e-mail
swlipka.rezerwacja@wp.pl
Gmina
Reszel
To jeden z najbardziej znanych kościołów na Warmii i Mazurach. To także bardzo znane Sanktuarium Maryjne. Dlatego jest zwana "Częstochową Północy". To także popularne miejsce brania ślubów.

To jeden z najbardziej znanych kościołów na Warmii i Mazurach. To także bardzo znane Sanktuarium Maryjne. Dlatego jest zwana "Częstochową Północy". To także popularne miejsce brania ślubów.
Kościół najbardziej jednak słynie z ruchomych organów zbudowanych w latach 1719-1721.
Kościół zbudowano w latach 1687 - 1693. To obiekt zabytkowy niezwykłej wartości, zaliczany do najwspanialszych okazów późnego baroku w Polsce.

Początki kultu Maryjnego sięgają w Świętej Lipce XIV wieku. Wtedy to bowiem w Kętrzynie skazanemu na śmierć objawiła się Matka Boska i poprosiła o wyrzeźbienie jej postaci z Dzieciątkiem. Więzień w ciągu nocy wyrzeźbił w kawałku drewna figurkę Matki Boskiej.

Rankiem, gdy znaleziono przy nim owo dzieło, tak olśniło strażników, że ci poczytując to za znak bożego ułaskawienia zwrócili skazanemu wolność. Dziękując Matce Boskiej za uratowanie życia, niedoszły skazaniec szedł w kierunku Reszla szukając po drodze dorodnej lipy, na której wedle zaleceń Pięknej Pani miał postawić rzeźbę.

Właśnie tutaj, gdzie stoi obecna bazylika, napotkał wspaniałą lipę. W krótkim czasie miejsce to zasłynęło cudami i uzdrowieniami. Zdziwieni pasterze patrzyli, jak przechodzące obok lipy owieczki klękały, niewidomi odzyskiwali wzrok. Zaczęły przychodzić pielgrzymki wiernych.

Proboszcz z Kętrzyna w uroczystej procesji kilkakrotnie przenosił cudowną figurkę do kościoła w mieście. Rzeźba znikała stamtąd i ponownie pojawiała się na drzewie, gdzie ją ustawił ocalony skazaniec. Postanowiono zbudować właśnie tutaj kaplicę. Święta Lipka była już wtedy słynnym miejscem pielgrzymkowym. Około 1519 r., pieszo i boso, przybył do Świętej Lipki wielki mistrz krzyżacki, późniejszy książę Albrecht Hohenzollern.

Z chwilą sekularyzacji Prus (1525r.) praktyki katolickie zostały zabronione, a tym samym pielgrzymki zakazane. Podburzeni przez starostę protestanci z Kętrzyna zniszczyli wtedy kaplicę, figurkę wrzucili do Jeziora Wirowego, a lipę ścięli ustawiając w jej miejscu szubienicę. Dziś stoi tam niezwykłej urody sanktuarium, a pielgrzymki wiernych do tej pory tłumnie odwiedzają to niezwykłe miejsce.

We wsi Dom Pielgrzyma oraz hotel Taurus

Więcej o miejscu i okolicach w artykule


Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce - zdjęcia

Posiadasz zdjęcia tej atrakcji i chcesz podzielić się nimi z innymi miłośnikami regionu? Kliknij tutaj!


Dalej na wschód?

Plaża w Świętej Lipce

Podobne atrakcje

W pobliżu