Kościół w Bezławkach z XV wieku

Kościół w Bezławkach z XV wieku - o atrakcji

Kategoria
Ciekawe miejsca > Budynki i budowle > Kościoły i klasztory
Miejscowość, gmina
Bezławki, gmina Reszel, Mazury
Adres
Bezławki
Gmina
Reszel
Kościół w Bezławkach to krzyżacki zamek z XIV wieku, któremu dostawiono kościelną wieżę. W jego murach miał być schowany słynny święty Graal. Bezławki leżą tylko 4 kilometry od Świętej Lipki. Warto tam zajechać, bo kościół robi niesamowite wrażenie.

Bezławki (niem. Bäslack) Krzyżacy założyli w 1371 roku. Na wzgórzu postawili niewielki zamek. W latach 1402 - 1404 mieszkał w nim litewski książę Świdrygiełło, najmłodszy brat króla Władysława Jagiełły. Krzyżacy gościli go, bo sprzeciwiał się unii polsko - litewskiej. To właśnie ze Świdrygiełłą wiąże się legenda o świętym Graalu ukrytym w Bezławkach. Święty Grall to zaginiony kielich, którego Chrystus miał używać w czasie ostatniej wieczerzy.

Nasz legenda zaczyna się w XI-wiecznej Anglii. To tam znajdował się św. Graal. Stamtąd miał trafić na Litwę, a 200 lat później do Bezławek. W 1066 r. w bitwie pod Hastings zginął król Anglii Harold Godwinson. Jego dzieci opuściły królestwo, zajęte przez Wilhelma Zdobywcę.

Zabrały ze sobą św. Graala. Dzieci Harolda przez Litwę i Ruś Kijowską chciały dotrzeć do Bizancjum. Jednak 2 jego synów osiadło na Litwie. Tam też został święty Graal, który po latach trafił w ręce księcia Świdrygiełly. I wraz z nim przywędrował w 1402 roku do Bezławek.

Świdrygiełło pozostawił go wyjeżdżając. Kiedy latem 1520 oddziały tatarskie podeszły pod Bezławki, kielich miał zostać zamurowany w ścianie kościoła. Od tego czasu ślad po nim zaginął.

Tyle legenda. Kronikarze potwierdzają jednak, że Świdrygiełło przywiózł ze sobą dwa kielichy. Nazywali je greckim i ...angielskim.

Sam zamek wkrótce stracił znaczenie militarne. W 1513 roku przekształcono go w katolicki kościół, a później w ewangelicki zbór. Jednak dopiero w XVIII wieku dobudowano zakrystię, kruchtę i czworoboczną wieżę.

Po 1945 roku kościół w Bezławkach pozostał w rękach ewangelików. Po śmierci ostatniego protestanta z Bezławek przez kilka lat był bez opieki. Wtedy go rozszabrowano. Powycinano między innymi obrazy z ambony. W latach 80. XX wieku kościół przeszedł w ręce katolików. Teraz jest kościołem filialnym parafii katolickiej w Wilkowie.

Wokół kościoła zachowały się resztki zamkowych murów obronnych z fragmentami narożnych baszt i 2 bramy wjazdowe.

Odległości: Święta Lipka (4,5 km), Reszel (10,5 km), Kętrzyn (12 km), Mrągowo (20 km

Kościół w Bezławkach z XV wieku - zdjęcia


Dalej na wschód?

Góra Hunów

Dalej na zachód?

Plaża w Świętej Lipce

Podobne atrakcje

W pobliżu

 • Cmentarz przykościelny w Bezławkach 0m

  Bezławki (niem. Bäslack)to malutka wioska położona 5 kilometrów od Świętej Lipki. Stoi tam XIV-wieczny krzyżacki zamek, któremu...

 • Góra Hunów 2km

  Obok wsi Wanguty (niem. Wangotten) znajduje się pruskie grodzisko zwane Górą Hunów. Prusowie to wymarły lud bałtycki, spokrewniony...

 • Kościół z XIX wieku w Wilkowie 2.3km

  Wybudowany pod koniec XIX wieku, był obsługiwany przez księży ze Świętej Lipki. Tradycje katolickie wsi sięgają jednak znacznie...

 • Jezioro Pieckowskie (Pieckowo)

 • Jezioro Dejnowa (Dejnowo)

  Jezioro położone 4 km od Reszla, koło Świętej Lipki. Średnio rozwinięta linia brzegowa. Jeziora otaczają lasy, pola uprawne...

Polecamy w okolicy