Jedwabnik morwowy
- Kategoria
- Zwierzęta > Owady
- Nazwa łacińska
- Bombyx mori
Jedwabnik jest gatunkiem nocnego motyla. Jego ciało jest duże, owłosione, koloru białego. Rozpiętość skrzydeł, pokrytych żyłkami, sięga 6cm. Zjada liście morwy.
Samice jedwabnika wydzielają tak silny hormon płciowy, że samce są w stanie je odnaleźć nawet z odległości 10 km. Jedna samica może złożyć nawet 500 jaj, o średnicy 1,5 mm. Z jajeczek wylęgają się larwy, koloru brunatnego, na końcu ciała posiadające róg. Larwy jedzą tylko liście morwy.
Larwa przechodzi 4 linienia i zaczyna tworzyć kokon, gdzie się przepoczwarza. Kolor kokonu zależy od odmiany jedwabnika, może być żółty, seledynowy, biały. Po 2-3 tygodniach dorosły osobnik opuszcza kokon.
Jedwabnik nie występuje dziko w przyrodzie - bez pomocy człowieka nie byłby w stanie przetrwać. Nie wykształcił barw ochronnych - jest biały, więc też bardzo widoczny. Dorosłe osobniki nie potrafią latać, nie mają też żadnych odruchów obronnych.
Z kokonów tego motyla pozyskiwany jest jedwab. Jedwabnik kokon buduje z nici długich nawet na 3 km. Dorosły już motyl, aby wydostać się na zewnątrz, przerywa nić, którą utkał. Aby otrzymać nić przydatną do wytworzenia jedwabiu, trzeba, niestety, zdjąć kokon jeszcze z motylem w środku i zanurzyć go w gorącej wodzie, aby go zabić.
Obszar występowania
Występuje głównie w Chinach i w Indiach, ale są też jego hodowle w Hiszpanii, Francji i we Włoszech.
Zdjęcie: smartneddy CC 3.0