Zawisak borowiec

Królestwo
zwierząt
Typ
stawonogi
Gromada
owady
Rząd
motyle
Rodzina
zawisakowate
Rodzaj
Sphinx
Gatunek
zawisak borowiec

Zawisak borowiec

Kategoria
Zwierzęta > Owady
Nazwa łacińska
Sphinx pinastri syn. Hyloicus pinastri
Sposób odżywiania
roślinożerne
Gatunek motyla z rodziny zawisakowatych. Rozpiętość skrzydeł 6-9 cm, barwa szaro-brunatna, przednie skrzydła wąskie, stożkowato zakończony odwłok, na przednich skrzydłach dwa ciemne paski, czułki grzebykowate u samca większe i wyraźniejsze, odwłok pokryty na przemian czarnymi i białymi paskami, gąsienica jest naga zielona lub brązowa z żółtymi i czerwonymi paskami na grzbiecie, błyszcząca powłoka skórna i czerwone oczy, na 8 segmencie wyrostek w postaci rogu, poczwarka typu zamkniętego brunatna, wielkości 30-40 mm, szerokości 10-11 mm.
Motyle te latają wieczorami w czerwcu i lipcu, głównie w borach.
W sierpniu i październiku gąsienice intensywnie żerują na igłach sosny, czasem świerka, jodły i modrzewia.
Rozród
Samica składa jaja pojedynczo lub po kilka sztuk na igłach, młode gąsienice intensywnie żerują, szybko rosną, już w październiku schodzą do gleby, przepoczwarzają się na głębokości około 3-4 cm, stadium poczwarki trwa stosunkowo długo, nowe motyle lęgną się dopiero w czerwcu i lipcu następnego roku, część poczwarek może przelegiwać jeszcze rok.
W leśnictwie jest szkodnikiem przede wszystkim sosny, bardzo rzadko występuje masowo, po jego gradacji pojawia się licznie barczatka sosnówka.

Obszar występowania

Gatunek palearktyczny, czyli występuje w Europie, Azji i Ameryce Północnej), w Polsce występuje w całym kraju, miejscami jest pospolity.

Informacje na temat ochrony

Nie podlega ochronie

Zdjęcie: Anna Nowakowska


Więcej o zwierzętach i okolicach w artykule

Polecamy

Zobacz również