Marsz na Grunwald - czyli Krzyżacy wciąż spiskują

2014-07-08 12:50:11 (ost. akt: 2014-07-10 21:13:05)
Marsz na Grunwald idzie w upale z Nowego Miasta do Bratiana

Uczestnicy Marszu na Gruwald najpierw przemierzyli trasę z Nowego Miasta Lubawskiego do Bratiana

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Tradycyjny Marsz na Grunwald wyruszył 6 lipca z Krainy Brata Jana w Bratianie (powiat nowomiejski). To już ósma inscenizacja tego historycznego wydarzenia.

Odtwarzane są ostatnie chwile w obozie wojsk krzyżackich przed wielką bitwą pod Grunwaldem 15 lipca 1410 roku. Mamy więc naradę Wielkiego Mistrza z dostojnikami i gośćmi zakonu oraz ostatnie wydarzenia w obozie krzyżackim, jakie miały miejsce na nieistniejącym już zamku w Bratianie przed bitwą pod Grunwaldem. Jest to zarazem koncentracja wojsk krzyżackich przed wyprawą na Grunwald. W drodze na Grunwald w dniach 5-13 lipca 2014r. orszak rozbija swoje obozy w Bratianie, Lubawie, Szczepankowie, Rumianie, Rybnie oraz Dąbrównie.

Zanim uczestnicy wyruszyli w drogę, w sobotę 5 lipca w Bazylice św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim czterech członków bractw pasowano na rycerzy. 

Przed odsłoniętym obrazem Matki Boskiej Łąkowskiej kandydaci do rycerskiego stanu leżeli krzyżem, czekając na znak celebransów do pasowania. Sama ceremonia pasowania odbywała się na miejscu wiecznego spoczynku Kunona von Liebensteina, zmarłego w 1391 roku, kompana wielkiego mistrza Winricha von Kniprode. 


Regułę Rycerską odczytał Brat Jan — Andrzej Andrzejewski, pomysłodawca historycznego marszu.
 Honoru przyjęcia do rycerskiego stanu dostąpili: Jacek Wójcik z Chorągwi Lubelskiej, Jacek Mianowski z Mławy, Krzysztof Macak z Torunia i Paweł Książek ze Szczytna.


Później na plenerowej scenie w Bratianie odbyła się inscenizacja narady Wielkiego Mistrza z dostojnikami i gośćmi zakonu, która rzeczywiście miała miejsce tuż przed bitwą na zamku w Bratianie. 


— Ze starych zapisów wiadomo, że 12 lipca 1410 roku Ulryk von Jungingen wraz z armią zakonu ruszył wzdłuż Drwęcy i przybył do Bratiana. Tu się dowiedział, że wojska Władysława Jagiełły zdobyły Dąbrówno, zwane Gilgenburgiem i zniszczyły doszczętnie zamek. Wieść rozgniewała wielkiego mistrza, który nakazał zwołać naradę wojenną na zamku w Bratianie. Stąd źródło naszej inscenizacji — wyjaśnia Brat Jan, czyli Andrzej Andrzejewski. 


Trasę do Grunwaldu przemierza około stu osób, w tym prawie pięćdziesięciu konnych.
 W niedzielę 6 lipca) marsz dotarł do Lubawy, natomiast w poniedziałek 7 lipca rycerstwo i białogłowy odwiedzili Szczepankowo. 11 lipca uczestnicy historycznego marszu zameldują się pod Grunwaldem.

Program Marszu na Grunwald:
8 lipca (wtorek)
19:00 Rumian - piknik historyczny (ranczo P.Rydel).

9 lipca (środa)
19:00 Rybno - piknik historyczny.

10 lipca (czwartek)
14:00 Dąbrówno - piknik historyczny.

11-13 lipca (piątek-niedziela)
Obóz w Grunwaldzie
13:00 Turniej Konny - "Zdobywanie Grodu" (organizatorem turnieju jest Bractwo
Rycerskie XXVI Chorągwi Zamku Bratian) - 13 lipca.
12 lipca (sobota) o godz. 15:00 - początek inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem.


Tu znajdziesz mapkę i opis dojazdu na miejsce inscenizacji.



Na mapie oznaczyliśmy miejsce historycznej bitwy pod Grunwaldem


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej w Stębarku

    Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej...

    Bitwa była co prawda pod Grunwaldem, ale muzeum bitwy mieści się w Stębarku. Bo po prawdzie najsłynniejsza...

Przewodniki lokalne

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy