Nowe szlaki rowerowe w Powiecie Mrągowskim

2014-09-08 10:31:44 (ost. akt: 2014-09-08 10:38:40)
Na trasie z Mrągowa do Świętej Lipki jest wieś Staniewo, w której jest tylko jeden dom

Na trasie z Mrągowa do Świętej Lipki jest wieś Staniewo, w której jest tylko jeden dom

Autor zdjęcia: IT Mrągowo

Żółty, niebieski i czerwony - takimi kolorami oznakowano trzy szlaki rowerowe po Ziemi Mrągowskiej. Nowe trasy prowadzą do ciekawych turystycznie miejsc regionu. Szlaki zostały oznakowane dzięki środkom MSiT.

Ministerstwo Sportu i Turystyki w lutym b.r. przyznało dotację w wysokości 22 120 zł Lokalnej Organizacji Turystycznej „Ziemia Mrągowska” na realizację projektu pod nazwą „Mazurska Sieć Szlaków Rowerowych”. Projekt realizowany jest od lutego do grudnia 2014 r. Zadanie wsparte zostanie również ze środków Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie.

Wkróce zostanie wydany również informator „Turystyka aktywna na Ziemi Mrągowskiej”
Łączna wartość projektu wynosi 35 720,00 zł.

1. Szlak Czerwony „Grodzisk Pruskich” Mikołajki - Mrągowo - Święta Lipka – 60 km.

Jest to kontynuacja już istniejącego szlaku Giżycko – Gierłoż – Kętrzyn – Święta Lipka.

Trasa: Św. Lipka – Gizewo – Polska Wieś – Mrągowo – Muntowo – Użranki – Jora Wielka – Faszcze – Mikołajki
Trasę można podzielić na 2 odcinki. Pierwszy prowadzi z Mikołajek do Mrągowa (26 km), drugi z Mrągowa do Świętej Lipki (25 km).
Szlak przebiega przez powiaty mrągowski i kętrzyński.

Trasę wyznaczono z myślą o przedłużeniu już istniejącego szlaku czerwonego Giżycko – Gierłoż – Kętrzyn – Święta Lipka. Rozpoczynając wycieczkę ze Świętej Lipki, warto oczywiście zwiedzić najwspanialszy kościół barokowy województwa, czyli Sanktuarium Maryjne, zwane Częstochową Północy czy Perłą architektury barokowej. Następnie szutrową drogą udajemy się na południe wzdłuż jezior rynnowych, połączonych kajakowym szlakiem rzeki Dajny, jadąc wśród pół i lasów docieramy do Polskiej Wsi. Tu warto zatrzymać się w Mini Zoo, gdzie w zagrodach i wolierach można zobaczyć wiele gatunków ptaków i zwierząt, zarówno domowych jak i dzikich.

Następnie po przejechaniu 5 km docieramy do Mrągowa, stolicy Powiatu Mrągowskiego. Znane w kraju i za granicą Festiwalowe Miasto posiada bogatą ofertę kulturalną. Tu organizowany jest co roku w ostatni weekend lipca Międzynarodowy Festiwal Piknik Country. W mieście jest Westernowe Miasteczko Mrongoville, gdzie każdy może zostać szeryfem i spróbować swoich sił w rzucaniu podkową czy płukaniu złota. W Mrągowie znajduje się również jedyne na Warmii i Mazurach Muzeum Sprzętu Wojskowego. Kolekcja liczy około 50 pojazdów i jest sukcesywnie rozwijana. W muzeum można zobaczyć głównie pojazdy, które były wykorzystywane przez armie byłego Układu Warszawskiego. Perełką jest idealnie zachowany czołg T-34, znany z filmu „Czterej Pancerni i Pies”.

Kontynuując jazdę czerwonym szlakiem z Mrągowa w kierunku wschodnim jedziemy wśród bezkresnych pól i lasów do stolicy polskiego żeglarstwa, czyli Mikołajek. Małe miasteczko nazywane również Wenecją Północy przyciąga do siebie głównie amatorów sportów wodnych i miłośników wędkarstwa.

Zobacz szczegóły trasy

2. Szlak żółty Ernsta Wicherta– 50 km.

Mrągowo – Brejdyny – Piecki – Piersławek (Izba Pamięci E. Wicherta) – Jeziorko – Kosewo – Muntowo – Mrągowo

Zobacz szczegóły trasy.

3. Szlak Niebieski „Krutyński Szlak Rowerowy” – 70 km.

Sorkwity – Jędrychowo - Grabowo – Dłużec – Bieńki – Machary – Nowy Zyzdrój – Spychowo – Uklanka – Cierzpięty – Krutyń – Gałkowo

Zobacz szczegóły trasy.

Ziemia Mrągowska to atrakcyjny region turystyczno-krajoznawczy. Atutem są przede wszystkim czyste jeziora, urozmaicony krajobraz, rozległe lasy z licznym rezerwatami, zabytki, muzea oraz bogata oferta kulturalna. Pofałdowana rzeźba terenu, niezbyt długie, ale często zaskakująco strome zjazdy mogą dodać wielu wrażeń w jeździe na rowerze.

Informację otrzymaliśmy dzięki współpracy z Informacją Turystyczną w Mrągowie.



Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Mrongoville czyli  Dziki Zachód w Mrągowie

    Mrongoville czyli Dziki Zachód...

    Nie samą wodą turysta żyje. Nic więc dziwnego, że skoro w Mrągowie wymyślono Piknik Country, to potem...

  • Szlak rzeką Dajna, czyli Rynna Mrągowska

    Na tym szlaku więcej chyba jezior, niż rzeki. Płynie się dość łatwo w pięknych okolicznościach przyrody, jedyna niedogodność to częste przenoski. Proponujemy zakończenie szlaku w Świętej Lipce.

Przewodniki lokalne

Zobacz także

  • Dom Kultury

    Tradycja Domu Kultury w Rucianem-Nidzie sięga 1948 r. kiedy rozpoczęło działalność kino „Gaj”. Sala kinowa...

  • Centrum Kultury Kurpiowskiej

    Centrum Kultury Kurpiowskiej

    Centrum skupia się wokół kurpiowskiej kultury ludowej. Zrzesza twórców ludowych i artystów z gminy Kadzidło....

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy