Pomnik dłuta Balbiny Świtycz-Widackiej przedstawia poetę ze znakiem rodła (symbol Związku Polaków w Niemczech) w otoczeniu dzieci. Za model posłużył syn poety Adolf. Pomnik stoi w południowej części Parku Solidarności (dawniej Park Królowej Luizy).
Michał Kajka (1858-1940) - poeta ludowy, działacz ruchu polskiego w Prusach Wschodnich, twórca pieśni religijnych, mazurskich humoresek, wierszowanej publicystyki. Jego życie i twórczość to znakomita ilustracja dziejów Mazur w trudnym okresie schyłku XIX i pierwszej połowy XX wieku.
Pierwszy swój utwór opublikował w Mazurze Jana Karola Sembrzyckiego w 1884 roku. Kajka publikował także w Gazecie Ludowej i antypolskim Pruskim Przyjacielu Ludu. W tym ostatnim piśmie nie mógł drukować tekstów propolskich, zamieszczał więc tam wiersze religijne i procesarskie, ale jednocześnie, zarówno w Gazecie Ludowej jak i Mazurze, pod pseudonimem Prawdziński nieustannie zwalczał germanizacyjne tendencje tej gazety.
Układał pieśni religijne w duchu luterańskim, pisał mazurskie humoreski, uprawiał wierszowaną publicystykę. Działał w ruchu polskim w Prusach Wschodnich, sprzeciwiał się hitleryzmowi. Kajka opowiadał się za podtrzymaniem wśród Mazurów języka polskiego, co wynikało wprost z chrześcijańskiego przekonania, że Stwórcę należy chwalić „macierzyńską mową”. Był więc Kajka godnym następcą Kriegera i Gizewiusza. Do świadomej polskości dochodził stopniowo. Był członkiem Mazurskiej Partii Ludowej, aktywnie agitował za Polską w okresie plebiscytowym. Także po roku 1920 oddany sprawie polskiej na Mazurach, piastował różne stanowiska w polskich towarzystwach, ale raczej o charakterze honorowym. W 1923 został prezesem Zjednoczenia Mazurskiego, lecz główną pracę wziął na swoje barki Gustaw Leyding (junior).
Twórczość oraz koleje losu Michała Kajki i jego rodziny to nieocenione źródło wiedzy na temat skomplikowanych dziejów Mazurów w dawnych Prusach Wschodnich i w powojennej Polsce.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez