Nidzica: cmentarze żydowskie

2012-10-30 11:22:46 (ost. akt: 2013-07-01 12:02:48)
Nidzica: cmentarze żydowskie

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

W Nidzicy zachowały się dwa żydowskie cmentarze. Jednak słowo zachowały się jest nieco na wyrost. Na obu do dzisiaj zachowała się jedna czytelna tablica nagrobna.

Stary żydowski cmentarz powstał przy dzisiejszej ulicy Spokojnej w I połowie XIX wieku. Nowy powstał przy dzisiejszej ulicy Nowowiejskiego w drugiej połowie XIX.

Na stronie http://www.sztetl.org.pl znalazłem opisy obu cmentarzy. W 1990 roku na starym cmentarzu miało zachować się 18 nagrobków, z których najstarszy pochodził z 1870 r. Na nowym 15.

Dzisiaj stary cmentarz porasta młody las. W gęstwinie zarośli i młodych drzew stoi jedna ocalała macewa. Zachowały się tam tylko resztki innych grobów. Za rok, dwa pochłoną je rośliny.

Nowy cmentarz jest ogrodzony i uporządkowany. Niestety do września 2012 roku zachowała się tam tylko jedna tablica nagrobna. Leży na ziemi. Jeżeli nic nie zrobimy zniknie i ona.

Zdjęcia; wrzesień 2012.

Igor Hrywna

Nidziccy Żydzi: Pierwsi Żydzi pojawili się w Nidzicy w XVIII wieku. Nigdy nie stanowili znaczącej liczby mieszkańców. Najwięcej było ich w 1876, bo 244. Stanowili wtedy 5,6 % mieszkańców Nidzicy.

Po zdobyciu władzy przez hitlerowców Żydzi zaczęli opuszczać Nidzicę. W 1938 roku w czasie ogólno niemieckiej akcji antyżydowskiej (Noc Kryształowa) w Nidzicy hitlerowcy zabili dwoje Żydów i podpalili synagogę przy dzisiejszej ulicy Żeromskiego. W 1939 roku w Nidzicy mieszkało 23 Żydów.
Wśród ofiar Holokaustu znajdują się nazwiska 89 nidzickich Żydów,

Źródło: http://www.sztetl.org.pl

Stary cmentarz żydowski:


Nowy cmentarz żydowskii:Zobacz inne żydowskie cmentarze:

Górowo Iławeckie

Gołdap
Morąg
Pasłęk
Szczytno
Zalewo


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy