Siemiany: powstaje wieża widokowa

2015-05-07 10:33:02 (ost. akt: 2015-05-07 10:38:26)
Ekomarina w Siemianach

Ekomarina w Siemianach

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

Jedną z głównych atrakcji Pojezierza Iławskiego może niedługo stać się wieża turystyczno-widokowa w Siemianach (gmina Iława). Niedawno rozpoczęły się prace budowlane. Wieża stanie na plaży wiejskiej przy barze Na Skarpie.

— Prace powinny zostać ukończone pod koniec czerwca. Chcemy, aby już w tym sezonie letnim turyści mogli korzystać z wieży i oglądać niezwykłe krajobrazy — mówi Krzysztof Słowiński, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich.

Wieża wysoka na ponad 14 metrów


Wieża będzie miała 14,15 m wysokości, będzie z niej można zobaczyć większą część Jezioraka, najdłuższego jeziora w Polsce (27,5 km). Wstęp na ten obiekt, podobnie jak na wszystkie opisane poniżej, będzie bezpłatny.
Identyczna wieża turystyczno-widokowa powstała już w Wysokiej Wsi (powiat ostródzki) na Górze Dylewskiej (312 m.n.p.m.). Można z niej oglądać piękne okolice Wzgórz Dylewskich.

Iławski Biskupin i inne szlaki przyrodniczo-historyczne


To nie koniec atrakcji przygotowanych na sezon turystyczny przez Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich.
— W Jerzwałdzie, nad jeziorem Płaskim, powstaje pomost prowadzący przez teren bagienny, szuwary, zarośla i trzcinowisko wprost nad akwen. Na końcu pomostu powstanie taras widokowy na jezioro. W tym miejscu chcemy stworzyć ścieżkę dydaktyczną — dodaje Krzysztof Słowiński.

Ścieżka dydaktyczna istnieje już nad źródłami rzeki Świniarc w Napromku (gmina Lubawa) wcześniej wybudowano długą na około 250 metrów kładkę, obecnie wydłużono ją o kolejne 200 metrów wzdłuż rzeki. Dzięki niej zwiedzający będą mogli poznawać życie fauny i flory na terenach bagiennych.

W miejscowości Przezmark (gmina Stary Dzierzgoń) na najwyższej kondygnacji zamku krzyżackiego urządzono obserwatorium (są lunety), w tym miejscu odtwarzane są również filmy o dziejach Prusów i zakonu krzyżackiego.

W ramach projektu powstaną także szlaki przyrodniczo-historyczne, wykraczające nawet poza granice parku. Jeden ze szlaków będzie nosił nazwę Iławski Biskupin (zlokalizowany będzie w okolicach wsi Gardzień i Piotrkowo), podobne szlaki powstaną w okolicach Sarnówka i Siemian oraz Zalewa i Śliwy.
Mateusz Partyga

Zobacz jezioro Jeziorak z lotu ptaka:


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Jeziorak

    Jezioro Jeziorak

    Piąte co do wielkości i najdłuższe jezioro Polski. Jeziorak leży na zachodnich krańcach województwa warmińsko-mazurskiego,...

Przewodniki lokalne

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Sergej #2842373 | 196.240.*.* 1 sty 2020 10:12

    Mężczyźni! Znalazłem fajny serwis randkowy dla seksu, wiele dostępnych dziewcząt i kobiet z mojego miasta! Może być przydatny dla kogoś innego --- http://russex.xyz

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Polecamy