Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Jezioro Nidzkie

Jezioro Nidzkie

Autor zdjęcia: Mieczysław Kalski

Jezioro Nidzkie jest piękne i dzikie. Wzdłuż 68 kilometrów brzegu jeziora leży tylko 1 miasteczko i 2 większe wsie.

Pisząc o jeziorze Nidzkim mam kłopot. To jedno z najdzikszych dużych mazurskich jezior. Jest fajne, bo dzikie. Po tym tekście pewnie będzie już mniej dzikie. Jeżeli ten tekst przyciągnie nad jezioro Nidzkie choć 1 turystę, to mój sukces. I moja porażka, bo Nidzkie będzie mniej dzikie. W każdym razie: szukasz ciszy i dzikiej przyrody? To jezioro Nidzkie jest dla Ciebie.

Długość jeziora Nidzkiego to 23 kilometry. Rozciąga się od Rucianego do wsi Jaśkowo. Jezioro ma kształt silnie wygiętej rynny. Brzegi jeziora przeważnie wysokie i otoczone drzewami Puszczy Piskiej. Powierzchnia 1831 ha, głębokość maksymalna 23,7 m, średnia 6 metrów. Na północy łączy się przez jeziora Guziankę Wielką i Guziankę Małą z jeziorem Bełdany i dalej Śniardwami.

Na większości jeziora obowiązuje zakaz używania silników spalinowych (za wyjątkiem północno-zachodniej części jeziora w okolicy Rucianego).

Miejscowości położone wokół jeziora Nidzkiego: Ruciane Nida, Pranie, Krzyże, Karwica, Lipa Tylna, Jaśkowo, Zamordeje.

Pływanie zagłówka po jeziorze Nidzkim wymaga pewnego doświadczenia. Trzeba uważać na zmienne wiatry i mielizny. Przystanie jachtowe w Rucianem Nidzie, Karwicy i Krzyżach.

Jezioro Nidzkie leży na końcu szlaku Wielkich Jezior. Ze Śniardw lub Mikołajek można na nie dopłynąć
z jeziora Mikołajskiego. Potem przez Bełdany, Śluzę Guzianka i jeziora Guzianka Mała i Guzianka Wielka dopłyniemy do Rucianego Nida. Jesteśmy na jeziorze Nidzkim. Około 5-6 kilometrów od Rucianego (prawy brzeg) stoi Leśniczówka Pranie, a w niej muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. 4 kilometry dalej mijamy wieś Krzyże i wpływamy na najszerszy odcinek jeziora. Nidzkie ma w tym miejscy 5 kilometrów szerokości.

Po prawej mamy zatokę Zamordeje Wielkie z przystanią jachtową i polami biwakowymi w Karwicy, po lewej zatoczkę Zamordeje Małe. I tam zero cywilizacji. Potem Nidzkie znowu się zwęża. Jezioro kończy się we wsi Jaśkowo. Jeżeli ktoś płynie kajakiem może spróbować popłynąć rzeczka Wiartelnicą do jezioro Wiartel i miejscowości Wiartel. Stamtąd można popłynąć kajakiem na jezioro Brzozolasek.

Z jezior Nidzkiego wypływa rzeczka Nidka, która wiedzie szlak kajakowy.

Miejscowości położone nad jeziorem nidzkim: Ruciane Nida, Pranie, Krzyże, Karwica, Śwignajno, Lipa Tylna, Jaśkowo, Zamordeje.
Zobacz, jak się żegluje po jeziorze Nidzkim.
oprac. ih
Zobacz:
Jezioro Nidzkie zimą

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Nidzkie

    Jezioro Nidzkie

    Zbiornik o rozwiniętej linii brzegowej, z wieloma zatokami, cyplami i kilkunastoma wyspami, największe w części północnej...

Przewodniki lokalne

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB