Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Giżycko: warto zobaczyć

2010-12-06 13:20:00 (ost. akt: 2011-05-23 21:49:10)
Giżycko: warto zobaczyć

Sześć jezior w mieście, 11 w okolicy. Nie bez kozery Giżycko jest nazywane żeglarską stolicą Mazur.

Giżycko (niem. Lötzen, pol. dawniej Łuczany, Lec, pruskie Lēcai) najpierw nazywało się Löwentin czyli po współczesnemu Niegocin. Pierwsze wzmianki o mieście nad Niegocinem pochodzą z połowy XIV wieku, kiedy to Krzyżacy zbudowali nad Niegocinem gród obronny. Giżycko prawa miejskie uzyskało w 1612 roku.

W czasie „potopu szwedzkiego” w 1657 roku wspierające Polaków oddziały litewskie i tatarskie puściły miasto z dymem. Ocalały tylko zamek, ratusz i kościół. Ponad tysiąc osób wymordowano lub wzięto w niewolę.

Miasto odbudowano, ale jego mieszkańcom nie wiodło się najlepiej. Lepsze czasy dla Giżycka przyszły dopiero w XIX wieku. W 1820 roku z Rynu przeniesiono tam stolicę starostwa. Niestety miasto dwa lata później spustoszył pożar. Spłonęło wtedy 205 budynków, w tym kościół i ratusz.

Miasto zaczęło rozbudowywać się w połowie XIX wieku. Do Giżycka ściągnęło pruskie wojsko, stacjonowało w Twierdzy Boyen. W latach 1854 – 1857 Wielkie Jeziora Mazurskie połączono siecią kanałów, umożliwiających regularną żeglugę. Przez miasto przeprowadzono linię kolejową, łączącą Prostki z Królewcem. Później koleją skomunikowano Giżycko z Węgorzewem, Piszem i Oleckiem.
W 1910 Giżycko zamieszkiwało prawie 7 tysięcy osób.

W okresie międzywojennym Lötzen stało się modnym kurortem. Nad Niegocinem powstał port jachtowy i kąpielisko. Na wzgórzach nad Niegocinem zbudowano nawet skocznię narciarską. Po zajęciu w 1945 roku miasta przez sowietów zostało ono obrabowane i spalone.

Po przejęciu miasta przez administrację polską miasto nazwano mazurska nazwą Lec, potem zamieniono na brzmiące bardziej po polsku Łuczany. W końcu w 1946 roku nazwano je Giżyckiem na cześć Gustawa Gizewiusza, (1810-1838), ewangelickiego pastora, który walczył z germanizacją. Gizewiusz pochodził z rodziny Giżyckich. Z miastem, któremu nadał nową nazwę, nie miał nic wspólnego. Po Łuczanach pozostało tylko wspomnienie w postaci Kanału Łuczańskiego.

W mieście żyje niewielka grupa Mazurów. Kilka procent mieszkańców Giżycka stanowią Ukraińcy, potomkowie przesiedleńców z Akcji "Wisła".

W Giżycku znajduje się przystań statków Żeglugi Mazurskiej. Statki pływają po okolicznych jeziorach oraz do Węgorzewa i Mikołajek. Zobacz rozkład kursów.

Kalendarz imprez w Giżycku na 2011: zobacz tutaj


Warto zobaczyć w GiżyckuWarto zobaczyć na terenie gminy Giżycko
Doba: Późnogotycki kościół z 1574 roku, cmentarz poewangelicki, kuźnia z połowy XIX w.
Pierkunowo: zespół dworski z połowy XIX w.
Sterławki Małe: drewniany wiatrak holenderski z drugiej połowy XIX w.
Upałty: dwór z początku XX wieku.
Gorazdowo: dwór z XIX w.
Mioduńskie: dwór z XIX w.


Szlaki rowerowe:Warto zobaczyć w sąsiednich gminach

Kętrzyn
Kruklanki
Miłki
Pozezdrze
Ryn
Węgorzewo
Wydminy
oprac.ihCzekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Błękitna wstęga jezior

  Trasa została wyznaczona przede wszystkim po drogach powiatowych i gminnych - drogi krajowe to zaledwie kilkaset metrów. Przy szlaku jest wiele atrakcji (zabytki, fortyfikacje militarne, miejsca cenne przyrodniczo). "Błękitną Wstęgę.." można pokonać w...

 • Brązowy szlak rowerowy w Giżycku

  Trasa: Giżycko – Pieczonki – Kruklanki – Żywki Mł. – Możdżany – Jurkowo Węg. – Wolisko – Lipowo – Grądzkie – Gawliki Wlk. – Mazuchówka – Wydminy – Sucholaski – Kruklin – Kożuchy Wlk. – Giżycko. Wycieczkę rozpoczynamy w Giżycku, przy rondzie znajdującym...

 • Giżycko – Wilkasy – Bogaczewo – Gorazdowo – Monetki – Stara Rudówka – Ryn – Salpik – Nakomiady – Owczarnia – Kwidzyna – Gierłoż – Parcz – Doba – Kamionki – Guty – Piękna Góra – Giżycko

  Atrakcje: Giżycko - most obrotowy, zamek, Twierdza Boyen, Krzyż św. Brunona Ryn - Pomnik utrwalaczy, Pomnik ofiar Armii Czerwonej, Wiatrak z 1873, zamek, Cmentarz ewangelicki Nakomiady - Kościół pw. Św. Józefa Owczarnia - Muzeum Mazurskie Gierłoż...

 • Kisajno

  Jezioro Kisajno

  Jezioro o rozwiniętej linii brzegowej, urozmaiconej półwyspami i zatokami oraz 18 wyspami, które są ścisłym rezerwatem ptactwa...

 • Niegocin

  Jezioro Niegocin

  Zbiornik o mało rozwiniętej linii brzegowej i bardzo urozmaiconej rzeźbie dna, z wieloma głęboczkami i płyciznami śródjeziornymi...

Przewodnik lokalny

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. karakan #231639 | 81.219.*.* 16 mar 2011 16:29

  Jakoś nie wyłapałem podpisu pod artykułem, czyżby autor czegoś się obawiał?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. STOLICA MAZUR GIŻYCKO #74915 | 89.229.*.* 12 paź 2010 19:36

  Giżycko stolica Mazur - Takich warunków do żeglowania jak na Wielkich Jeziorach Mazurskich nie znajdzie się nigdzie indziej w Polsce. Bez wysiadania z jachtu, dzięki systemowi połączeń między poszczególnymi akwenami, można przepłynąć wiele kilometrów.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz