Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Pisz: warto zobaczyć

2010-05-25 12:45:48 (ost. akt: 2011-09-14 14:29:49)
Zdjęcie jest ilustracją artykułu

Zdjęcie jest ilustracją artykułu

Pisz prawa miejskie otrzymał w 1645 r, a nazwa miasta pochodzi od rzeki Pisy. Miasto miało kiedyś inną nazwę, pochodzącą od XIV- wiecznego krzyżackiego zamku Johannisburg, którego dzisiaj już nie ma. Po mazursku nazywało się Jańsbork.

W Piszu nie ma zbyt wielu zabytków. Pożary i wojny zmiotły z powierzchni ziemi budowle, wzniesione w dawnych wiekach. Ostateczny cios staremu Piszowi zadali sowieccy żołnierze w styczniu 1945 roku. Zniszczyli wtedy 70% zabudowy.

To nie znaczy, że nie ma co w Piszu oglądać. Bo jest. Na przykład warto wpaść do Muzeum Ziemi Piskiej, żeby obejrzeć myśliwską ławę. Mebel jest zdobiony ornamentami florystycznymi i faunistycznymi oraz scenami myśliwskimi. Poręcze wieńczą głowy gryfów. Jak twierdzą pracownicy muzeum, na ich zęby uważać muszą dziewice, bowiem paszcza gryfa może zatrzasnąć się na nieopatrznie włożonym w nią palcu niewiasty.

Z placu przed muzeum jest dosłownie krok nad Pisę, gdzie przy "kładce" na przystani czeka na turystów "Smętek", niewielki statek, który zabierze chętnych w rejsy po jeziorach Roś, Seksty czy Śniardwy. Odpoczywając w Piszu nad jeziorem Roś warto zdecydować się na spływ Pisą. Niepowtarzalne krajobrazy i podniecające przygody mogą spotkać nas też na szlakach, ścieżkach i duktach Puszczy Piskiej, gdzie pośród dwustuletnich sosen odnajdziemy leśne jeziora, które są prawdziwym skarbem tej ziemi.

Trudno nie wspomnieć też o Kamiennej Babie. Najstarszy zabytek Pisza, pochodzący prawdopodobnie z czasów pogańskich Prusów, ustawiony jest przed Basztą (naprzeciwko wejścia do muzeum).

Pisz i położone wokół niego wsie tworzą wspólną gminę. Gmina Pisz jest największą obszarowo gminą w Polsce. Ma 634 km². W jej granicach leży około 2/3 powierzchni jeziora Śniardwy.


Warto zobaczyć w gminie Pisz


Karwik-zabytkowe domy, śluza: we wsi kończy się Kanał Jegliński (1845 - 49), który łączy jezioro Roś z jeziorem Seksty. Jest ważnym szlakiem żeglownym łączącym Wielkie Jeziora Mazurskie, poprzez jezioro Roś, z Warszawą.
Kociołek Szlachecki: kościół z 1905 roku
Pogobie Średnie: rezerwat ptaków na jeziorze Pogobie
Las "Szast" - pozostawione naturze po huraganie w 2002 roku 475 ha lasu

Warto zobaczyć w sąsiednich gminach


Biała Piska
Mikołajki
Orzysz
Ruciane-Nida


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Roś

    Jezioro Roś

    Zbiornik o rozwiniętej linii brzegowej, mulistych stokach ławicy, stromych w środkowej części południowego plosa, niskie,...

Przewodnik lokalny

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ciąg dalszy informacji od Mazurki #178563 | 83.25.*.* 25 sty 2011 12:00

    Największym i unikatowym zabytkiem jest cały teren ziemi piskiej i Mazur!Jest to dzieło epoki lodowcowej i samego lodowca lodowca,który ukształtował ten cały teren!Stworzył jeziora,pagórki morenowe,specyficzną glebę płową,na której rośnie puszcza piska,niezwykłą unikatową przyrodę,florę i faunę!To są prawdziwe zabytki godne oglądania przez rasowych i prawdziwych turystów.Zabytki kultury materialnej są wszędzie,tego co my ,piszanie posiadamy nie można spotkać nigdzie indziej i dlatego Mazury to Cud Natury!Jestem dumna,że tu mieszkam i żyję!

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz