Biała Piska

dodaj swoją ocenę! »

Biała Piska - ocena użytkowników: 2 na 5 (głosów: 1, opinie: 1)

Biała Piska

Kultura
Aktywny wypoczynek
Relaks
Przyroda
Prawa miejskie
Tak, od 26.03.1722r
Powierzchnia
3.24 km2
Liczba mieszkańców
4 119
Kod pocztowy
12-230
Gmina
Biała Piska
Serwis informacyjny
bialapiska.wm.pl
Wieś Biała Piska (niem. Bialla) powstała w 1428 r. w miejscu wcześniejszej osady pruskiej Gayle. Nazwa pochodzi z języka staropruskiego - gaylis oznacza biały. Spalona przez Tatarów w polskiej służbie w czasie szwedzkiego Potopu. W 1722 roku król Fryderyk Wilhelm I nadał osadzie Bialla prawa miejskie.

W centrum miasta znajduje się plac rynkowy z ratuszem i starymi kamieniczkami, wokół którego toczy się codzienne życie i trzeba dodać, że toczy się ono bardzo spokojnie. To urocze miasteczko na Mazurach mogłoby stanowić wspaniałą scenerię do kręcenia seriali typu "Parafia" czy "Rancho". Uliczki w Białej Piskiej wyglądają tak, jakby zatrzymał się tam czas.

Turystycznym atutem gminy Biała Piska są drogi łączące miasto z dziesiątkami wsi. Są stosunkowo mało ruchliwe i wiją się kilometrami wśród pól i lasów. Dodatkowego klimatu i uroku dodają im rosnące po obu stronach szpalery starych drzew, których korony dają cień i energię na dalekie wycieczki. No i te zapachy: sianokosów, żniw, lasów, łąk, wiejskiego mleka, kwiatów, ziół i miodu, które z rana i w południe przeplatają się z leniwym brzęczeniem owadów oraz śpiewem ptaków, a wieczorem z pomrukiwaniem krów.

Więcej o miejscowości i okolicach w artykule


Biała Piska - zdjęcia

W pobliżu

Atrakcje turystyczne

Polecamy w okolicy

Przewodniki po gminie

Informatory lokalne