Jesiotr właściwy (jesiotr zachodni)

Królestwo
zwierząt
Typ
strunowce
Podtyp
kręgowce
Gromada
promieniopłetwe
Podgromada
kostnochrzęstne
Rząd
jesiotrokształtne
Rodzina
jesiotrowate
Rodzaj
Acipenser
Gatunek
Jesiotr właściwy (jesiotr zachodni)

Jesiotr właściwy (jesiotr zachodni)

Kategoria
Zwierzęta > Ryby
Nazwa łacińska
Acipenser sturio
Sposób odżywiania
mięsożerne
Przeciętna długość życia
do 35 lat
Ryba wędrowna.
Cechuje ją niebieskoszary lub szarozielony grzbiet, pokryty rzędem 10-13 jasnych tarczek kostnych, które u młodych osobników zwężają się często w kolce.
Na srebrzystych bokach występuje od 24 do 40 tarczek, na białym brzuchu 10-13.
Pysk jest spiczasty, wydłużony. Otwór gębowy prawie kwadratowy, zajmuje niemal 2/3 szerokości pyska. Pierwszy promień płetwy piersiowej jest bardzo gruby.
Jesiotr zazwyczaj osiąga długość 1,5-2,5 m.
Młode odżywiają się bezkręgowcami znajdującymi się na dnie zbiorników wodnych (bezkręgowce bentoniczne). Kiedy dorastają, żywią się organizmami z fauny dennej, które wygrzebują z podłoża swoim ryjkowatym pyskiem. Znajduje tam mięczaki, skorupiaki, larwy owadów.
Samce są dojrzałe płciowo w wieku 7-9 lat, samice od 8 do 14. Wędrówki na tarło zaczynają się w kwietniu, tarło ma miejsce w czerwcu i lipcu. Jesiotr, do rozrodu, potrzebuje wody o temperaturze 20 °C. Ikra składana jest do głębokich jamek. Samica składa od 400 tys. do 2,5 mln ziaren. Po tarle jesiotry spływają do morza. Ich larwy wylęgają się po około 4 dniach i pozostają w słodkiej wodzie od 1-3 lat. W morzu spędzają co najmniej 7 lat.

Obszar występowania

Wzdłuż europejskich brzegów Oceanu Atlantyckiego, Morze Śródziemne i Morze Czarne. W jeziorach Ładoga i Onega tworzy formę słodkowodną.

Informacje na temat ochrony

W Polsce jesiotr objęty jest ścisłą ochroną.

Występowanie w jeziorach

Polecamy

Zobacz również