Blisko 100 lat wcześniej, na drugim brzegu Łyny powstała niewielka osada wokól zamku - najpierw drewnianego, a od 1274 roku - murowanego. Osada w 1326 zyskała przywilej lokacyjny jako miasto Resenthal. Krzyżacy - ówcześni gospodarze tej części Prus - uznali jednak, że nowa lokalizacja pod każdym względem będzie lepsza. Tak powstało nowe miasto Bartenstein - czyli dzisiejsze Bartoszyce.
Budowany jednocześńie z nowym miastem kościół jest obecnie najsatrszym zabytkiem Bartoszyc. Pierwsza pisemna wzmianka o tej budowli pochodzi z 1345 roku. Kościól był wielokrotnie rozbudowywany i przebudowywany.
W 1487 roku kościół konsekrowano po raz drugi, a od 1525, po sekularyzacji Prus, służył ewangelickiej społeczności miasta, która przez kolejne kilka wieków stanowiła zdecydowaną większość wśród mieszkańców Bartoszyc.
W 1642 do południowej części dodana została chrzcielnica. W 1651 roku kościół wyposażono w organy, wykonane prawdopodobnie przez organmistrza Wernera z Elbląga. Organy te są czynne do dzisiaj!
W 1678 przywieziono do Bartoszyc bogato zdobiony, późnorenesansowy ołtarz, wykonany prawdopodobnie w Królewcu.
Wieżę kościelną wznoszono kilkuetapowo. W XVII wieku wzniesiono hełm blaszanej sygnaturki, natomiast jej górną część, namiotowy dach wraz z latarnią, wybudowano w 1732.
Podczas II wojny światowej najbardziej zniszczone zostały gwiaździste sklepienie, ołtarz oraz organy. Poważnie uszkodzone były także liczne rzeźby, zdobienia, ornamenty prospektu organowego i empora organowa, zdobiona pochodzącymi z 1664 roku malowanymi wizerunkami czterech ewangelistów, wykonanymi przez Jerzego Krebsa. Po wojnie liczne pozostałości bogatego wyposażenia kościelnych wnętrz trafiły do zbiorów Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, gdzie wciąż są rekonstruowane i udostępniane na wystawach.
W latach 1946-1958 przeprowadzono odbudowę oraz modernizację budowli, co było możliwe dzięki zachowanej bogatej dokumentacji historycznej oraz licznym fotografiom i przekazom.
Ołtarz składa się z dwóch części. Większość elementów pochodzi z ołtarza, który pierwotnie znajdował się w prywatnej kaplicy rodu von Dönhoff w
pałacu w Drogoszach (1858). Mniejsze części natomiast pochodzą z wykonanego w 1611 roku ołtarza z kościoła w Tylży.
Kościół w obiektywie Lecha Darskiego:
Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez
wyterkeim #1390949 | 81.168.*.* 8 maj 2014 01:01
słynie w mojej rodzinie z mszy o 15 w niedziele, dobry pomysł czasem się przydaje
! odpowiedz na ten komentarz