Mrągowo: warto zobaczyć

2010-05-23 17:37:05 (ost. akt: 2021-10-19 01:06:41)
Mrągowo: warto zobaczyć

Autor zdjęcia: Paweł Krasowski

Szkoda, że na mapach nie można znaleźć Ządźborka. Jest tylko Mrągowo. Mało kto wie, że właśnie tak, krótko po wielkiej wojnie nazywało się Mrągowo.

Niemiecki Sensburg Mazurzy nazywali właśnie Ządźbork. I ta nazwa na pewno bardziej pasuje do Mazur niż Mrągowo. Sensburg/Ządźbork zostały Mrągowem ostatecznie w 1947 roku. Miasto nazwano tak na cześć jednego z najwybitniejszych obrońców języka polskiego w zaborze pruskim– Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza (1764-1855). Mrongowiusza z Mazurami łączyło to, że urodził się w Olsztynku. Całe dorosłe życie spędził w Gdańsku.

Mrągowo położone jest malowniczo wśród jezior mazurskich. Najwięsze z nich to: jezioro Czos i jezioro Juno, które można okrążyć piękną trasą rowerową. Rozwój turystyczny i gospodarczy sprawia, że jest coraz bardziej atrakcyjne dla turystów

Historia Mrągowa sięga średniowiecza. Osada powstała przy drewnianej krzyżackiej strażnicy z połowy XIV w. W średniowieczu używano dwóch nazw miasta: Sensburg (niem.) oraz polskiej Ządźbork. Oryginalny plan zabudowy miasta jest generalnie zachowany do czasów współczesnych. Od drugiej połowy XIX w. miasto i okolice przeżywały rozwój gospodarczy.

Rosjanie zdobyli Mrągowo 27 stycznie i spalili je "tylko"w ok. 20 proc. Można więc powiedzieć, że na tle innych miast Mrągowo miało sporo szczęścia. Współczesną nazwę Mrągowo nosi od 1947 roku na cześć Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza (1764-1855), pastora, pisarza oraz badacza gwary mazurskiej i kaszubskiej.

Nad jeziorem Czos co roku, latem, odbywa się Piknik Country, który ściąga do miasta znanych polskich i zagranicznych wykonawców tego gatunku muzyki i oczywiście rzesze publiczności. Turyści chętnie gromadzą się także na imprezie Mazurska Noc Kabaretowa, która jest przeglądem najlepszych polskich kabaretów i satyryków.

No a Festiwal Kultury Kresowej? Kapele i zespoły taneczne z kresów radują serca licznie zgromadzonej publiczności i wyciskają łzy z oczu Polakom pochodzącym z tamtych stron. To trzy główne, duże imprezy wakacyjne Mrągowa, ale przez całe lato nie brakuje też mniejszych, które również stanowią atrakcję dla mieszkańców i turystów.

Warto tez zajrzeć do Mrongoville, położonego na obrzeżach Mrągowa miasteczka westernowego.


Doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych spowodowały, że klub żeglarski Baza Mrągowo należy do najlepszych w kraju i wychował wielu mistrzów w żeglarstwie, windsurfingu i bojerach. Góra Czterech Wiatrów nad jez. Czos stanowi doskonały punkt widokowy na miasto, a z jeziora bierze początek malowniczy szlak kajakowy do Świętej Lipki.

Dogodne połączenie Mrągowa z okolicznymi miejscowościami zachęca do zwiedzania zabytków okolicznych miejscowości: w Sorkwitach pięknego pałacu w stylu angielskiego gotyku, sanktuarium w Świętej Lipce z gotyckiego zamku w Reszlu, dawnej kwatery Hitlera w Gierłoży i wielu innych.

Warto zobaczyć w Mrągowie

Muzeum w Mrągowie
Kościół pw. św. Wojciecha z XIX w. (ul. Królewiecka)
Kościół ewangelicko-augsburski z XVIII w. (przy ul. Kościelnej)
Cerkiew prawosławną pw. Przemienienia Pańskiego (ul. Roosevelta)
Ratusz miejski
Dawną wartownia (pl. Kajki)
Spichlerz (ul. Roosevelta),
Cmentarz rzymskokatolicki
Cmentarz katolicki
Cmentarz prawosławny
Zabytkowy zespół kamieniczek przy ulicach: Królewieckiej, Warszawskiej i Roosevelta
Wieżę Bismarcka
Strażnicę Bośniacką
Mrągowska Syrenka (plac PCK)
Aptekę "Pod Orłem"
Muzeum Warmii i Mazur
Miasteczko westernowe Mrongoville
Rzeźby nad jeziorkiem Magistrackim


Na obszarze gminy znajdują się, m.in. fragmenty Mazurskiego Parku Krajobrazowego i rezerwat Gązwa.
W Miejskim Lesie mieści się Ośrodek Narciarski Góra Czterech Wiatrów.

Warto zobaczyć w sąsiednich gminach


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Duża pętla mrągowska

  Szlak rozpoczyna się i kończy w Mragowie. Łączy miejscowości turystyczne: Mrągowo, Wierzbowo, Żabieniec, Jakubowo i Probark. Skracając trasę można okrążyć jezioro Czos. Oznakowanie: kolor niebieski, znaki malowane na drzewach, słupach i głazach. Trasę...

 • Mrągowo - Reszel - Święta Lipka - Mrągowo

  Trasa: Mrągowo - Polska Wieś - Gizewo - Widryny - Leginy - Mnichowo - Reszel - Święta Lipka - Pilec - Lembruk - Mrągowo. Długość trasy: 60 km. Opis: Trasa bardzo interesująca, łatwa, średniej długości. Jej największymi atrakcjami są zabytki. W Reszlu...

 • Mrągowo - Szestno - Kiersztanowo - Gizewo - Mrągowo

  Przebieg trasy: Mrągowo - Popowo Salęckie - Wyszembork - Szestno - Kiersztanowo - Gizewo - Gązwa - Polska Wieś - Mrągowo.

Przewodnik lokalny

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mrąg. #707182 | 89.229.*.* 13 cze 2012 17:54

  W dalszym ciągu w prezentacji jezior wokół Mrągowa nie ma największego jeziora- JUNO, są jakieś egzotyczne oczka ,które nic wspólnego z Mrągowem nie mają!?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Polecamy