Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Zabrost Wielki

dodaj swoją ocenę! »

Zabrost Wielki - ocena użytkowników: 5 na 5 (głosów: 1, opinie: 0)

Zabrost Wielki

Kultura
Aktywny wypoczynek
Relaks
Przyroda
Sołectwo
Tak
Kod pocztowy
11-606
Gmina
Budry
Serwis informacyjny
budry.wm.pl
Z Zabrostu Wielkiego do Darkiejm jest 10 kilometrów, dwa razy bliżej niż do powiatowego Węgorzewa. Problem w tym, że Darkiejmy nie istnieją. Istnieje rosyjski Oziorsk. Ale gdyby było inaczej, to nie byłoby i Zabrostu Wielkiego, tylko Gross Sobrost.

Zabrost Wielki (niem. Gross Sobrost założono w XVI w. Kiedyś leżał w centrum Prus Wschodnich. Od 1945 roku przylega do granicy polsko - rosyjskiej(radzieckiej). Leży 24 km na północny-wschód od Węgorzewa.

Wieś jest warto odwiedzin. Zachowała się w niej bowiem układ historyczny z budynkami o jednolitych formach architektonicznych. Ze zniszczeń I wojny światowej Zarost został odbudowany przez berlińskiego architekta Karla Kujatha i do dzisiaj przetrwał w niezmienionym kształcie. Zachowało się w nim wiele chałup z podcieniami, wzniesionych w konstrukcji ryglowej. Kuźnię, pochodzącą z przełomu XIX i XX w. rozebrano, a potem zrekonstruowano w Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie.

W 2003 Zabrost Wielki zdobył I miejsce w konkursie na najlepiej zachowaną, zabytkową wieś Warmii i Mazur.

We wsi warto zwrócić uwagę także na cmentarz wojskowy z czasów I wojny światowej. Ciekawostką jest też granitowy głaz znajdujący tuż za ostatnimi zabudowaniami wsi. Wyryta jest na nim data 1914 upamiętniająca przypuszczalnie bitwę stoczoną tu we wrześniu tego roku.

W 1947 roku wieś zasiedlono Ukraińcami w ramach przymusowej Akcji "Wisła".

Zabrost Wielki - zdjęcia

Posiadasz zdjęcia tej miejscowości i chcesz podzielić się nimi z innymi miłośnikami regionu? Kliknij tutaj!

W pobliżu

Atrakcje turystyczne

  • Zabrost Wielki

    Warto jest zajrzeć do miejscowości Zabrost Wielki - niezwykłej wsi historycznej, która w 2003 roku została laureatem konkursu...

Polecamy w okolicy

Przewodniki po gminie

Informatory lokalne