Roślina: Chamedafne północna
- Kategoria
- Rośliny > Drzewa i krzewy
- Nazwa łacińska
- Chamaedaphne calyculata (L.) Moench
Zimozielona krzewinka o wzniesionych pędach długości do 100 cm. Roślina wieloletnia, chamefit. Kwitnie od kwietnia do czerwca. Przez nasiona rozmnaża się jednak rzadko, głównie rozmnaża się wegetatywnie.
Ulistnienie skrętoległe, liście eliptyczne lub podługowate, ostro zakończone, drobno ząbkowane, podobne do liści wierzby kruchej. Mają szerokość 5–15 mm, na spodniej stronie pokryte są brązowymi łuskami. Są skórzaste i zimozielone.
Kwiaty wyrastają pojedynczo na krótkich szypułkach w kątach liści, zebrane w jednostronne, zwieszające się z gałązek grona. Kwiaty obupłciowe, 5-krotne, o niezrośniętych działkach kielicha. Korona zrosłopłatkowa, beczułkowatego kształtu, biała, o długości 4–7 mm. Pylniki 10 pręcików otwierają się szczeliną na dzióbku. Słupek pojedynczy, górny.
Owoc to pękająca 5 klapami torebka.
Obszar występowania
Występuje w borealnej strefie półkuli północnej – na północy Ameryki Północnej, w północnej Azji i północno-wschodniej Europie. Jest bardzo pospolita na dalekiej północy, np. na Syberii i w Skandynawii. W Polsce jest reliktem polodowcowym, bardzo rzadka, występuje jedynie w nielicznych miejscach w północno-wschodniej części kraju. Przez Polskę przebiega południowa granica jej zasięgu, najdalej na południe wysunięte są jej dwa stanowiska w Kampinoskim Parku Narodowym. Najdalej na zachód wysuniętym stanowiskiem chamedafne jest torfowisko Sicienko (dawniej zwane Sarnim Bagnem) w Drawieńskim Parku Narodowym, na którym rośnie ok. 3 tys. okazów tej rzadkiej rośliny. Krzewinkę odkryto na tym terenie w 1973 r. Początkowo objęto ją ochroną rezerwatową, a po utworzeniu Drawieńskiego Parku Narodowego rezerwat przekształcono w obszar ochrony ścisłej.
W województwie warmińsko-mazurskim występuje tylko na terenie Nadleśnictwa Strzałowo (gm. Piecki)
Informacje na temat ochrony
Objęta ścisłą ochroną gatunkową.
Chamedafne północna - zdjęcia