Szlak: Trasa piesza - wycieczka po Olecku

Kolor szlaku
-
Długość
-
Czas przejścia
-
Poziom trudności
Bardzo łatwy
Miejscowość startu
Olecko
Miejscowość końca
Olecko
Szlak prowadzi przez centrum Olecka. Zapraszamy do zwiedzenia najlepszych stron miasta.

Źródło: UM w Olecku

Trasa piesza - wycieczka po Olecku - przewodnik po szlaku

  • 1. Centrum miasta

    Jesteśmy na Placu Wolności. Dawniej pisano, że był to jeden z największych w Europie rynek o wymiarach 255x215x228x255 metrów. Obecnie Środek placu zajmuje park z pomnikiem z 2000 r. wzniesionym w hołdzie wszystkim tym, dzięki którym żyjemy w pokoju i wolnej Ojczyźnie.

  • Młyn wodny w Olecku

    2. Ulica Grunwaldzka

    Jedna z ulic prostopadle odchodzących od Placu Wolności. Przy ul. Grunwaldzkiej 7 znajduje się zabytkowy dom mieszkalny z II połowy XVIII w. o konstrukcji szachulcowej. Młyn wodny znajduje się za mostem na rzece Ledze. Kiedyś wodny obecnie elektryczny jest własnością prywatną.

  • 3. Ulica Młynowa - Mazurska

    Boczna uliczka prostopadła do ulicy Grunwaldzkiej. Poruszając się wzdłuż niej można obejrzeć przedwojenną zabudowę miasta. Stare domy, jak rodzynki w cieście, dodają smaku monotonii współczesnej zabudowy jednorodzinnej.

  • Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Olecku

    4. Ulica Zamkowa

    Zespół Kościoła Parafialnego p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego– kościół noegotycki wybudowany w latach 1859-1861 jest widoczny z daleka dzięki wieży kościelnej. We wnętrzu znajduje się ciekawy drewniany ołtarz.

    Obok kościoła znajduje się kapliczka, a w środku dębowy krzyż misyjny ustawiony w 1960 r. Po zaobserwowaniu 10 września 1981 r.- wycieku z krzyża („krople krwi”) to miejsce kultu - Sanktuarium Krzyża Świętego (od 13 maja 1994 r.).

  • Budynek starostwa z 1897 roku w Olecku

    5. Plac Zamkowy

    Na tym miejscu w 1654 r. starosta książęcy Krzysztof Albrecht von Schönaich rozpoczął budowę okazałego zamku. W 1822 zamek spłonął i nie został odbudowany. Pod koniec XIX w. ruiny zamku zostały usunięte, a w ich miejscu w 1897 stanął budynek starostwa powiatowego.

  • Pomnik wojenny z 1927 roku w Olecku

    6. Ulica Park

    W Olecku przykuwa uwagę przede wszystkim jezioro z unikalnym molo i skocznią oraz zespół obiektów sportowych położonych w pięknym parku miejskim. Zespół sportowo-rekreacyjny tworzą stadion, boiska, dawny hipodrom, korty i oryginalne kąpielisko. Nie opodal stadionu zobaczymy zadaszoną altankę. Kiedyś było to miejsce komisji sędziowskiej zawodów hippicznych.
    Na półrotundę poprowadzą nas kamienne schody. Do naszych czasów zachowała się kamienna półrotunda – pozostałość po pomniku żołnierzy niemieckich poległych pod Oleckiem w czasie I wojny światowej. Zespół rekreacyjno – sportowy, który w części mieści się na terenach Parku Sportu i Rekreacji. Przechodząc wiaduktem zwróćmy uwagę na pozostałość po linii kolei wąskotorowej.
    Pomnik z całym kompleksem sportowym, rekreacyjnym i parkowym powstał około 1927 roku. Olecki monument, drugi pod względem wielkości w Prusach Wschodnich, wystawiony został z inicjatywy ówczesnego starosty dr. Wachsmanna. Jego wymowę polityczną jednoznacznie określał napis, jaki widniał na całej długości wewnętrznej strony półkolistego kamiennego muru, złożony z dużych brązowych liter: “Boże, usłysz nasze błagania i spraw, ażeby znowu powstały silne Niemcy”.

  • 7. Ulica Słowiańska

    Na tej ulicy warto obejrzeć zabytkowe zabudowania szkół.

  • Pomnik pruskich żołnierzy w Olecku

    8. Cmentarz

    Cmentarz ewangelicki - przedwojenny cmentarz wyznaniowy. Na jednej z alejek znajduje się odrestaurowany w 2003 r., przedwojenny pomnik poświęcony żołnierzom z wojen prusko- austriackich i prusko- francuskich (1866 i 1870/71).Obok znajduje się również kwatera wojenna żołnierzy z I wojny światowej.

  • Wieża ciśnień w Olecku

    9. Wieża ciśnień

    Po przejściu cmentarza ewangelickiego widzimy przedwojenną wieżę ciśnień. Wieża ciśnień ze zbiornikiem wyrównawczym wybudowana na przełomie XIX-XX w. Stacja pracowała nieprzerwanie od 1907 do czerwca 2006 roku. - Do 1956 roku wyposażona była w trzy studnie głębinowe oraz dwa niezależne ciągi uzdatniania wody. Źródłem zasilania agregatów pompowych był gaz koksowniczy wytwarzany na miejscu z węgla. Dopiero po 1945 roku zastosowano silniki i pompy zasilane energią elektryczną. W 2006 roku wykonano remont wieży oraz zbudowano nową stację uzdatniania wody. Wieża znajduje się na terenie urokliwego osiedla domków jednorodzinnych.

W pobliżu

Inne szlaki w okolicy

Polecamy na szlaku

Przewodniki po gminie

Informatory lokalne