Jesteśmy na Placu Wolności. Dawniej pisano, że był to jeden z największych w Europie rynek o wymiarach 255x215x228x255 metrów. Obecnie Środek placu zajmuje park z pomnikiem z 2000 r. wzniesionym w hołdzie wszystkim tym, dzięki którym żyjemy w pokoju i wolnej Ojczyźnie.
Jedna z ulic prostopadle odchodzących od Placu Wolności. Przy ul. Grunwaldzkiej 7 znajduje się zabytkowy dom mieszkalny z II połowy XVIII w. o konstrukcji szachulcowej. Młyn wodny znajduje się za mostem na rzece Ledze. Kiedyś wodny obecnie elektryczny jest własnością prywatną.
Boczna uliczka prostopadła do ulicy Grunwaldzkiej. Poruszając się wzdłuż niej można obejrzeć przedwojenną zabudowę miasta. Stare domy, jak rodzynki w cieście, dodają smaku monotonii współczesnej zabudowy jednorodzinnej.
Zespół Kościoła Parafialnego p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego– kościół noegotycki wybudowany w latach 1859-1861 jest widoczny z daleka dzięki wieży kościelnej. We wnętrzu znajduje się ciekawy drewniany ołtarz.
Obok kościoła znajduje się kapliczka, a w środku dębowy krzyż misyjny ustawiony w 1960 r. Po zaobserwowaniu 10 września 1981 r.- wycieku z krzyża („krople krwi”) to miejsce kultu - Sanktuarium Krzyża Świętego (od 13 maja 1994 r.).
Na tym miejscu w 1654 r. starosta książęcy Krzysztof Albrecht von Schönaich rozpoczął budowę okazałego zamku. W 1822 zamek spłonął i nie został odbudowany. Pod koniec XIX w. ruiny zamku zostały usunięte, a w ich miejscu w 1897 stanął budynek starostwa powiatowego.
W Olecku przykuwa uwagę przede wszystkim jezioro z unikalnym molo i skocznią oraz zespół obiektów sportowych położonych w pięknym parku miejskim. Zespół sportowo-rekreacyjny tworzą stadion, boiska, dawny hipodrom, korty i oryginalne kąpielisko. Nie opodal stadionu zobaczymy zadaszoną altankę. Kiedyś było to miejsce komisji sędziowskiej zawodów hippicznych.
Na półrotundę poprowadzą nas kamienne schody. Do naszych czasów zachowała się kamienna półrotunda – pozostałość po pomniku żołnierzy niemieckich poległych pod Oleckiem w czasie I wojny światowej. Zespół rekreacyjno – sportowy, który w części mieści się na terenach Parku Sportu i Rekreacji. Przechodząc wiaduktem zwróćmy uwagę na pozostałość po linii kolei wąskotorowej.
Pomnik z całym kompleksem sportowym, rekreacyjnym i parkowym powstał około 1927 roku. Olecki monument, drugi pod względem wielkości w Prusach Wschodnich, wystawiony został z inicjatywy ówczesnego starosty dr. Wachsmanna. Jego wymowę polityczną jednoznacznie określał napis, jaki widniał na całej długości wewnętrznej strony półkolistego kamiennego muru, złożony z dużych brązowych liter: “Boże, usłysz nasze błagania i spraw, ażeby znowu powstały silne Niemcy”.
Na tej ulicy warto obejrzeć zabytkowe zabudowania szkół.
Cmentarz ewangelicki - przedwojenny cmentarz wyznaniowy. Na jednej z alejek znajduje się odrestaurowany w 2003 r., przedwojenny pomnik poświęcony żołnierzom z wojen prusko- austriackich i prusko- francuskich (1866 i 1870/71).Obok znajduje się również kwatera wojenna żołnierzy z I wojny światowej.
Po przejściu cmentarza ewangelickiego widzimy przedwojenną wieżę ciśnień. Wieża ciśnień ze zbiornikiem wyrównawczym wybudowana na przełomie XIX-XX w. Stacja pracowała nieprzerwanie od 1907 do czerwca 2006 roku. - Do 1956 roku wyposażona była w trzy studnie głębinowe oraz dwa niezależne ciągi uzdatniania wody. Źródłem zasilania agregatów pompowych był gaz koksowniczy wytwarzany na miejscu z węgla. Dopiero po 1945 roku zastosowano silniki i pompy zasilane energią elektryczną. W 2006 roku wykonano remont wieży oraz zbudowano nową stację uzdatniania wody. Wieża znajduje się na terenie urokliwego osiedla domków jednorodzinnych.
W pobliżu
Stara lokomotywa stojąca w parku przy dworcu kolejowym w Olecku
Lokomotywę ustawiono w czerwcu 2010 roku w pobliżu miejsca, w którym do zakończenia II wojny światowej była stacja Oleckiej...
Wzory rosyjskich i niemieckich słupów granicznych z 1939 roku, pierwsze mapy Polski wydawane po 1945 roku z Oleckiem nazywanym...
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Olecku
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Olecku to najstarszy kościół w Olecku. Wybudowany jako kościół katolicki w latach...
Pomnik pruskich żołnierzy w Olecku
Prusacy postawili go w centrum Olecka ku pamięci żołnierzy poległych w wojnach prusko - austriackiej i prusko - francuskiej...
Pomnik wojenny z 1927 roku w Olecku
Kamienna półrotunda w Olecku ma 20 metrów szerokości i 10 wysokości. Postawiono ją ku czci żołnierzy z powiatu oleckiego,...
Wieża ciśnień w Olecku dostarczała wodę mieszkańcom Olecka 99 lat. Zbudowano ją w 1907 roku. Przestała pracować w 2006 roku....
Inne szlaki w okolicy
Przewodniki po gminie
Informatory lokalne
copyright © 2004-2024 Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5
Galindia Sp. z o. o. jest członkiem IAB Polska