Węgorz europejski
- Kategoria
- Zwierzęta > Ryby
- Nazwa łacińska
- Anguilla anguilla
- Sposób odżywiania
- mięsożerne
Gatunek ryby węgorzokształtnej z rodziny węgorzowatych. Żyje przy dnie rzek i jezior. Zimę spędza zagrzebany w mule. Przed osiągnięciem dojrzałości płciowej żyje w wodach śródlądowych – samice w głębi lądu, samce w zasięgu wód słonawych. Dorosłe osobniki wędrują z wód słodkich do morza (wędrówka katadromiczna).
Samica osiąga nawet do 200 cm długości i wagę do 9 kg. Samce są mniejsze - osiągają długość do 60 cm (tzw. sznurówki) i wagę do 0,35 kg. Największego węgorza w Polsce złowiono w 1994 roku na Jeziorze Jaśkowickim w okolicach Legnicy, ważył on 6,43 kg.
Ciało węgorza jest wydłużone, wężowate, w przekroju poprzecznym prawie okrągłe. Skóra węgorza pokryta jest grubą warstwą śluzu. Łuski są drobne, elipsoidalne, głęboko osadzone. Linia boczna dobrze rozwinięta. Otwór gębowy końcowy, silnie uzębiony sięgający tylnej krawędzi oka. Otwór skrzelowy kończy się tuż przed nasadą płetw piersiowych. Płetwa grzbietowa i odbytowa połączone są z płetwą ogonową. Nie ma płetw brzusznych. U osobników wędrujących na tarło znacznie powiększają się oczy.
Ubarwienie grzbietu ciemnoszarozielone, czasem niemal całkowicie czarne, boki jaśniejsze, brzuch szarawo- lub żółtawobiaławy.
Obszar występowania
Występujący w rzekach i jeziorach Europy Zachodniej i Środkowej, w południowo-wschodniej i środkowej części Oceanu Atlantyckiego i we wszystkich morzach europejskich.
Najchętniej wybiera miejsca ciepłe i obficie porośnięte, o dnie mulistym, aczkolwiek spotyka się go także w wartkich rzekach o dnie kamienistym, zwłaszcza jeśli znajduje tam podmyte brzegi, korzenie drzew i inne kryjówki.
Żyje w większości jezior Warmii i Mazur.
Informacje na temat ochrony
Wymiar ochronny na wodach słodkich i morskich 40 cm
Wymiar ochronny na wodach PZW 50 cm
Okres ochronny od 15 czerwca do 15 lipca
Dobowy limit połowu 2 szt.
Rekord Polski 6,43 kg / 144 cm
Od 1 stycznia 2013 wszedł w życie przepis określający minimalną wielkość oczek sieci rybackich służących do połowu węgorza na 20 mm.
Występowanie w jeziorach